Aktualności
Most zamiast promu?

Most zamiast promu?

Dzięki mostowi na rzece Bug łączącemu gminę Mielnik i Sarnaki zyskaliby tak turyści, jak i mieszkańcy.

Majowy weekend to czas, kiedy po zimowej przerwie ożywia się ruch turystyczny na nadbużańskich terenach. Jeżeli kapryśna aura nie spłata kolejnego figla, w tych dniach ponownie zacznie kursować prom między Zabużem a Mielnikiem. Powodzenie, jakim cieszy się ta forma transportu, dowodzi, jak bardzo potrzebne jest komunikacyjne rozwiązanie skracające odległość między gminą Mielnik a Sarnaki. Pojawiła się szansa, że dwa brzegi Bugu zyskają stałe połączenie w postaci mostu.

W obu kierunkach

W zamysł wójt gminy Mielnik Adam Tobota stara się angażować także sąsiednie gminy oraz samorządowców wyższego szczebla. Wspólnie ze starostą powiatu łosickiego Czesławem Gizińskim odbył spotkanie w tej sprawie z wojewodą mazowieckim i wicemarszałkiem województwa podlaskiego, które zaowocowało wstępnym poparciem inicjatywy. W budżecie gminy Mielnik są pieniądze na stworzenie niezbędnej dokumentacji technicznej. A. Tobota ma też pomysł na pozyskanie środków na realizację przedsięwzięcia.

Także Andrzej Lipka, wójt gminy Sarnaki, jest zdania, że jeśli inwestycja dojdzie do skutku, przyniesie korzyści gminom po obu stronach Bugu. – Z doświadczeń wynika, że turyści jeżdżą w obu kierunkach, w związku z czym oba samorządy oraz podmioty prowadzące działalność turystyczną tylko na tym zyskują – mówi wójt. – Co prawda Mielnik to niebezpieczny konkurent, jest gminą zdecydowanie bogatszą, jednak my również mamy wiele atutów, których nie można kupić: urokliwy i rozległy teren oraz doskonałą bazę noclegową – zdradza A. Lipka

Znaczne ułatwienie

Istotnym elementem koncepcji wydaje się być fakt, że na moście obowiązywać ma zakaz poruszania się autokarów i samochodów ciężarowych. Zgoda na przemieszczanie się po nim obejmie auta osobowe, zaś cięższe pojazdy będą pokonywały rzekę Bug tak, jak dotychczas – na moście w Kózkach.

Nie ulega wątpliwości, że realizacja takiego przedsięwzięcia wpłynęłaby korzystnie na ruch turystyczny w obu nadbużańskich gminach. A jeżeli zostaną zrealizowane plany dotyczące powstaniu uzdrowiska w Mielniku i Park Historyczny Trylogia odniesie zakładany sukces, to może most stanie się dla niektórych rozwiązaniem znacznie ułatwiającym codzienny dojazd do pracy.

DK