Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Mówił i świadczył o Mądrości

W niedzielę, 14 października, w parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej odbył się pogrzeb śp. ks. prałata Stanisława Pawluczuka.

Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowało 65 prezbiterów. W pogrzebie uczestniczyła rodzina zmarłego kapłana, a także licznie zgromadzeni parafianie.

– „Panie, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne”, tak pytał człowiek Jezusa. Dla Księdza Prałata pytanie o życie wieczne jest prawdą, która się spełniła. Ufamy, że jest nasycony Bożym miłosierdziem i ma udział w mądrości Boga – mówił w homilii biskup. – Ks. prałat Stanisław świadczył i mówił o tej mądrości. Przeniósł ją ponad wszystko. W swoim życiu doświadczył tego, że Boże słowo jest nieomylną drogą, która daje człowiekowi pełnię szczęścia i pokoju. Ks. prałat Stanisław już nie pyta o życie wieczne, lecz może odnosić się do tego, który go w życiu nie zwiódł. Ufamy, że ze spotkania z Jezusem Chrystusem nie odchodzi smutny, lecz pełen radości wchodzi do przybytku Pana. Nasza wspólnota dziękuje dzisiaj Bogu za tego kapłana i otacza go modlitwą – kontynuował pasterz Kościoła siedleckiego.

Po zakończonej Mszy św. ks. prałata S. Pawluczuka pożegnali: ks. prof. Kazimierz Matwiejuk i ks. Jacek Owsianka.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbyła się w Pratulinie – rodzinnej parafii zmarłego. W poniedziałek, 15 października, o 11.00, w kościele parafialnym w Pratulinie została odprawiona Eucharystia, po której ciało śp. ks. prałata Pawluczuka zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. prałat Stanisław Pawluczuk urodził się 27 września 1933 r. we wsi Bohukały należącej do parafii Pratulin. W 1952 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych przyjął sakrament święceń z rąk bpa Ignacego Świrskiego. W diecezji pracował w kilku parafiach. Po krótkim wikariacie został administratorem, a następnie proboszczem w parafii Rossosz. Pełnił funkcję dekanalnego referenta ds. liturgicznych w dekanacie wisznickim. Był też członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, dziekanem dekanatu łaskarzewskiego oraz proboszczem w parafiach: Maciejowice, Mordy i Ostrów Lubelski. Został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, a także odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości (prałat). Po osiągnięciu wieku emerytalnego zamieszkał na terenie parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Zmarł 11 października 2012 r. Przeżył 79 lat, w tym 54 lata w kapłaństwie.

ks. Mateusz Czubak