Diecezja

Mury runęły w Pratulinie

Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tym razem odbyło się ph. „Uwierz”.

Do Pratulina przybyło blisko tysiąc osób, które do tej nadbużańskiej miejscowości przyciągnęła możliwość spotkania z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Tegoroczna edycja trwała trzy dni - od 31 maja do 2 czerwca, a gospodarzem było sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. Hasło „Uwierz” nawiązywało do fragmentu Dziejów Apostolskich, gdy cudownie uwolniony św. Paweł kieruje taką zachętę do strażnika, kiedy ten - na widok otwartych drzwi więzienia - podejmuje decyzję o samobójstwie. Intencją organizatorów było, by słowo „uwierz” wybrzmiało w uszach młodych...

… jako nadzieja i wskazówka, co mają zrobić, aby ich życie nabrało sensu.

 

Wiara jest decyzją

I właśnie konferencja na ten temat zainaugurowała święto młodych diecezji siedleckiej. Wygłosił ją organizator Festiwalu Życia w Kokotku i założyciel Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży Niniwa o. Tomasz Maniura OMI. – Kiedy wydaje się, że jak strażnik z fragmentu Dziejów Apostolskich utknęliśmy w sytuacji bez wyjścia, uwierz w Jezusa, w Nim znajdziesz ratunek – przekonywał oblat, podkreślając, iż wiara ze strony Boga jest łaską, a ze strony człowieka – decyzją. 

Zakonnik opowiadał też o wyprawach rowerowych, jakie organizuje. Niektórzy nazywają je wyprawami na wiarę albo… na wariata. Ich uczestnicy pokonują dziennie minimum 150 km, a rekordowo – 300 km, jadąc z bagażami. O. Maniura wskazał, że w czasie tych wypraw, podobnie jak w życiu wiarą, kluczowa jest decyzja – by jechać dalej, nawet jeśli warunki nie są najlepsze. Podkreślił też potrzebę wdzięczności. Zaznaczył, jak ważne jest zaufanie Bogu i patrzenie na historię swojego życia z wiarą, a także przekonanie o tym, że On nas prowadzi. – Bóg bardziej chce twojego szczęścia niż ty sam – zapewniał.

Piątkowej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab. W homilii, nawiązując do konferencji o. Maniury, zwrócił uwagę, że Bóg może zrobić milion spektakularnych rzeczy, ale jeśli zabraknie naszej decyzji, by uwierzyć, to nadzwyczajne Boże interwencje na niewiele się zdadzą. Delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podzielił się świadectwem o tym, co jego samego doprowadziło do decyzji o wierze. Mówił m.in. o potrzebie uznania, że jest Ktoś większy, komu zależy na istnieniu konkretnego człowieka, oraz o Jezusowej obietnicy motywującej do opowiadania się w życiu po stronie dobra. Wskazał, że na początku jego drogi bardzo ważne były KSM i rekolekcje, na których zalało go takie dobro i miłość, że to „doświadczenie aż wołało o przedłużenie na wieczność”. 

Na koniec Eucharystii młodzi podziękowali obecnym biskupom i złożyli życzenia bp. Grzegorzowi Suchodolskiemu z okazji przypadającej w sobotę 1 czerwca czwartej rocznicy sakry biskupiej. Wysłuchali także świadectwa Mai i Krzysztofa Sowińskich, którzy podjęli temat relacji z Bogiem. Ostatnim punktem były adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Kamil Duszek, i koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu Z Bogiem. Na koniec młodzi obejrzeli film „Chata”.

 

Odkrywać pasje i służyć

Nie tylko Msza, konferencja i świadectwo, ale także bogata oferta warsztatów i koncerty czekały na uczestników podczas drugiego dnia Jerycha Młodych. Wśród prowadzących znaleźli się m.in. Agata Rujner, Krzysztof Sowiński, Anna Bonk, ks. Marcin Paś, Jakub Wachnik i Krzysztof Dzieńkowski SJ. Zajęcia obejmowały zarówno propozycje dla ducha, jak i dla ciała – młodzi wybierali spośród tematów takich jak: modlitwa, florystyka, jazda konna, logoterapia, samoobrona, siatkówka, NVC (porozumienie bez przemocy) czy improwizacja aktorska.

Sobotnią konferencję wygłosiła A. Bonk. Mówiąc o pasjach i talentach, wskazała przyczyny, które mogą blokować ludzi w ich odkrywaniu i realizacji. Zachęciła, by przyjrzeć się, czyje aspiracje spełniamy – swoje czy cudze. – Bardzo dobrze wiedziałam, jaką mnie ludzie chcą oglądać – mówiła, nawiązując do swojej historii i przestrzegając przez tkwieniem w tym schemacie, który uniemożliwia bycie sobą. Namawiała, by potraktować na serio Boży pomysł na swoje życie i odważnie rozpocząć przygodę odkrywania, w co wyposażył nas Stwórca.

Po konferencji miała miejsce Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Gurda, a homilię wygłosił ks. Marcin Paś. Diecezjalny duszpasterz młodych z Gliwic zachęcał, by zastanowić się nad tym, w jakiego Boga wierzymy i jak wygląda nasza relacja z Nim. Podkreślał, by nie bać się w życiu ryzyka, ale uwierzyć, że Bóg dopełnia braki i we współpracy z Nim człowiek może uczynić wiele dobra. Przypomniał też, że jedną z ważniejszych spraw w kontekście rozwoju wiary jest ciągłe szukanie Boga.

Zawodnik Bogdanki LUK Lublin J. Wachnik, który przyjechał wraz z żoną Magdaleną, dał świadectwo drogi, jaką pokonał – zarówno zawodowo, jak i w życiu osobistym. A była ona dość kręta, bo pojawiły się na niej uzależnienia. Siatkarz próbował sobie radzić, korzystając z pomocy psychologów i wsparcia wspólnoty. Wszystko się zmieniło, gdy dziewięć lat temu po raz pierwszy szczerze porozmawiał z Bogiem, oddając Mu swoje zniewolenia i powierzając całe życie. Małżeństwo podzieliło się również skomplikowaną historią swojego związku. Mówili m.in. o tym, że początkowo mylili miłość z pożądaniem. Uzdrawiający okazał się dla nich czas, kiedy postanowili się rozstać i zerwać kontakt. Oboje odbyli wówczas ważne lekcje, które doprowadziły ich do decyzji, że chcą zbudować relację na nowo – tym razem na Bożych fundamentach.

Choć w czasie świadectwa nad Pratulinem przeszła burza, młodzi nie zniechęcili się szkodami, które wyrządził deszcz i do późnej nocy bawili się pod sceną – najpierw na koncertach Arkadia i Michała Szczygła, a następnie podczas dyskoteki.

 

Jesteśmy tu wszyscy!

Ostatni dzień spotkania rozpoczął się podobnie jak poprzedni – wspólną modlitwą i śniadaniem. Następnie młodzi wysłuchali konferencji K. Dzieńkowskiego SJ o modlitwie. Przekonywał, że jest ona inicjatywą Boga, to On robi pierwszy krok – człowiek może odpowiedzieć. – Odpowiedzialnością ojca jest zabiegać o relację z dzieckiem – przypomniał, namawiając młodych, by nie bali się przychodzić do Jezusa także wtedy, gdy zgrzeszą.

Po południu o roli modlitwy w życiu opowiedziała Kinga Kruszewska związana z Arche TV – projektem, jaki współtworzą osoby z niepełnosprawnościami. Zdradziła też, z którymi świętymi najbardziej się przyjaźni.

Punktem wieńczącym 15 edycję Jerycha Młodych była Msza św. pod przewodnictwem bp. G. Suchodolskiego, który w homilii skomentował fragment Dziejów Apostolskich o uwolnieniu z więzienia Pawła i Sylasa oraz nawróceniu strażnika. Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży mówił, że w każdym wierzącym jest coś z Pawła, ale i coś ze strażnika – kiedy wydaje się, że trzymamy klucze do swojej codzienności, chcemy decydować nawet o innych ludziach, nierzadko ich wykorzystując, a potem doświadczamy kryzysu, gdy coś wymyka nam się spod kontroli. Bp Grzegorz apelował do młodych, by w swoich kryzysach nie próbowali toczyć boju samotnie. Radził, by otwierali Biblię i szukali w niej światła, ale również nie bali się prosić o pomoc innych ludzi. – Ratunek przychodzi przez tych, których dopuścisz do siebie – przekonywał, dodając, że fragment ten wskazuje, w jakim kierunku powinno iść duszpasterstwo młodzieży: wielu młodych powinno usłyszeć od swoich duszpasterzy zapewnienie o obecności i doświadczyć z ich strony wsparcia.

– „Nie czyń sobie nic złego, bo jesteśmy tu wszyscy!” – to jest jedno z mocnych zdań, które chcę, żebyście zapamiętali. Razem. Wspólnota. Komunia. W Duchu Świętym. Także po powrocie do domu – zaapelował do młodych bp Grzegorz.

Na koniec młodzi dziękowali obecnym na Jerychu biskupom, ks. Jackowi Guzowi – kustoszowi sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, a także ks. Radosławowi Piotrowskiemu – diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży, który zaprosił młodych na kolejną edycję wydarzenia – odbędzie się ono w dniach 20-22 czerwca 2025 r.

Organizatorami Jerycha Młodych byli Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej i Fundacja Nieprzeciętni.

Patronat honorowy objęli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski.

Partnerzy wydarzenia: samorząd województwa mazowieckiego, samorząd województwa lubelskiego, gmina Rokitno, Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

DY