Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Musica et Sacrum

W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym w Żelechowie zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.

Na repertuar koncertu papieskiego w wykonaniu Małgorzaty Priebe (sopran) oraz Błażeja Musiałczyka (organy) składać się będą zarówno solowe kompozycje organowe, jak też organowe improwizacje. Znaczną część koncertu wypełnią kompozycje poświęcone Najświętszej Maryi Pannie z klasycznego kanonu muzycznego - w opracowaniu na sopran i organy. Kolejną odsłoną festiwalu stanie się koncert „Królewskie organy” w wykonaniu Ewy Polskiej. 23 października w żelechowskim kościele wybrzmią najbardziej efektowne kompozycje organowe (m.in. J.S. Bacha), które - jak zapowiadają organizatorzy - w pełni ukażą majestat i potęgę „królewskiego instrumentu”.

Koncert finałowy pt. „W blasku trąbki” planowany jest na niedzielę 30 października. Zwieńczeniem festiwalu stanie się występ jednego z najlepszych duetów w Europie: prof. Romana Grynia (trąbka) i prof. Bogdana Narlocha (organy). W programie znajdą się m.in. kompozycje M.A. Charpentiera, J.S. Bacha i G.F. Haendla.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest B. Musiałczyk, pierwszy organista katedry oliwskiej w Gdańsku. Za organizację muzycznego wydarzenia odpowiadają: parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem „Musica et Sacrum” objęli: biskup siedlecki Kazimierz Gurda i burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Zachęcamy do udziału!


Każde spotkanie z wysoką kulturą i sztuką ubogaca

 

O idei przyświecającej Żelechowskiemu Festiwalowi Muzycznemu „Musica et Sacrum” oraz atrakcjach czekających na miłośników muzyki organowej – mówią organizatorzy przedsięwzięcia: ks. prałat Eugeniusz Filipuk – proboszcz parafii w Żelechowie, ks. Mariusz Rompa – wikariusz i Michał Sztelmach – dyrektor MGOK w Żelechowie.

 

Skąd wziął się pomysł organizacji festiwalu „Musica et Sacrum”?

Ks. prał. E. Filipuk: Pierwsza myśl o organizacji wydarzenia była związana z rozmową z wikariuszem naszej parafii – ks. Mariuszem, który zwrócił moją uwagę na możliwości naszych organów oraz wyjątkowość akustyki żelechowskiej świątyni. Potem było sporo rozmów, planów i konsultacji, aż wreszcie przed nami wyjątkowe wydarzenie.

M. Sztelmach: Pomysłem organizacji festiwalu ks. Mariusz zainteresował burmistrza Żelechowa Łukasza Bogusza. Żelechowski samorząd jest zawsze przychylny takim artystycznym inicjatywom i bardzo chętnie je wspiera, dlatego też my – jako Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – z wielką przyjemnością włączyliśmy się w przygotowanie tego przedsięwzięcia.

Ks. M. Rompa: Celem festiwalu jest doświadczenie pewnego przeżycia artystycznego, które prowadzi człowieka do Boga – źródła wszelkiego piękna i dobra. Nasza parafia dysponuje przepięknym 21-głosowym instrumentem, który w niedawnym czasie przeszedł renowację. Jesteśmy dumni z tego instrumentu i chcemy zaprezentować naszym parafianom i gościom możliwości naszych organów – i to drugi cel koncertów.

 

Jak wyglądają przygotowania? Miłośników muzyki organowej z pewnością interesuje też dobór repertuaru.

Ks. M. Rompa: O pełnienie funkcji kierownictwa muzycznego poprosiliśmy pana Błażeja Musiałczyka, który na co dzień zasiada za kontuarem organów w archikatedrze w Gdańsku-Oliwie. To on – w porozumieniu z artystami, których zaprosił do współpracy – zaproponował repertuar na poszczególne koncerty. Spis utworów jest także uzależniony od tzw. dyspozycji organów (każdy instrument ma inne głosy i nie każdy utwór da się zagrać na każdym instrumencie). W trosce o sakralny charakter miejsca, w którym odbywają się koncerty, także Diecezjalna Komisja ds. Muzyki Kościelnej wydała opinię na temat utworów, które mają być prezentowane. Na przygotowanie poszczególnych wydarzeń składa się również praca poszczególnych wykonawców, próby akustyczne przed koncertami.

 

Dlaczego warto wziąć udział w koncertach? Innymi słowy: jakie atrakcje czekają na uczestników tego muzycznego wydarzenia?

Ks. E. Filipiuk: Każde spotkanie z wysoką kulturą i sztuką ubogaca. Estetyka żelechowskiej świątyni w połączeniu z pięknem muzyki to zaproszenie nie tylko do wydarzenia, które odbędzie się w konkretnym czasie i miejscu, ale nade wszystko do przeżycia wewnętrznego.

Ks. M. Rompa: Artyści mają zaprezentować także muzyczne rarytasy, takie jak biały śpiew (co ciekawe, na terenie naszej parafii można jeszcze spotkać ludowych muzyków, którzy posługują się tą techniką), połączenia organów i trąbki czy najbardziej wzruszające kompozycje śpiewów o Matce Bożej.

 

Możemy uznać, że październikowe koncerty staną się nową tradycją miasta i gminy oraz żelechowskiej parafii?

Ks. E. Filipiuk: Ufam, że to wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz naszej parafii i okolicy. Wierzę, że doświadczana przy organizacji tego wydarzenia życzliwość spotka się z licznym udziałem mieszkańców.

M. Sztelmach: Żelechowski Festiwal Muzyczny to wydarzenie kulturalne, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było. Znakomici artyści, wspaniały repertuar oraz piękne brzmienie żelechowskich organów to gwarancja niezwykłych wrażeń artystycznych i duchowych. Warto by było, aby taki cykl koncertów stał się w Żelechowie tradycją.

 

Dziękuję za rozmowę.

AW