Muzyczna podróż przez historię
Artysta promował swoją najnowszą płytę z polskimi pieśniami patriotycznymi. Znalazły się na niej zarówno utwory religijne, jak i te śpiewane przez legionistów Józefa Piłsudskiego. Ryki stały się pierwszym miejscem na ogólnopolskiej trasie znanego artysty. W trakcie ponad godzinnego recitalu publiczność wysłuchała kilkunastu utworów. Rozpoczął się on od odśpiewania hymnu „Z dawna polski Tyś Królową, Maryjo”. - To moja ulubiona pieśń - zaznaczył M. Miecznikowski. Nie zabrakło też piosenek wojskowych i filmowych, np. z ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Artysta wykonał ją bez cenzury. - W filmie nie pozwolono na to, by w refrenie pojawiło się słowo „Chryste” - przypomniał śpiewak. M. Miecznikowski okazał się nie tylko uzdolnionym muzykiem, ale i świetnym gawędziarzem.
Poszczególne pieśni poprzedzał opowieściami, m.in. wspomnieniami z rodzinnego domu. A w trakcie występu grał na pianinie, harmonii i gitarze. Każdy utwór razem z artystą śpiewała również publiczność.
Zaangażowani w jubileusz
Recital znanego muzyka zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach. To już kolejna patriotyczna impreza, która uświetniła jubileusz odzyskania niepodległości.
W czerwcu wmieście został posadzony „dąb niepodległości” i odbył się koncert na skwerze jednego z osiedli. Ale przed mieszkańcami są jeszcze inne inicjatywy. Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji jubileuszu niepodległości już rozpoczęli haftowanie polskiego godła. Ich autorski emblemat będzie główną dekoracją na koncercie galowym w kinie Renesans11 listopada. Miasto planuje również utworzyć ścieżkę dydaktyczną „Śladem orła białego”. Zaangażowane są też dzieci i młodzież. Pod okiem instruktorów uczestniczą w warsztatach plastycznych i wokalnych. – Naszym celem jest szerokie włączanie mieszkańców Ryk w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększenie świadomości na temat wydarzeń sprzed 100 lat. Chcielibyśmy, aby realizowane zadania wzmocniły poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – zaznacza p.o. dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Donata Jurzysta-Łukasiak.
Tomasz Kępka