Aktualności
Muzyczne refleksje

Muzyczne refleksje

W niedzielę, 28 października, w święto patronów diecezji, w siedleckiej katedrze odbędzie się niezwykły koncert.

Zapraszają na niego stowarzyszenie Pro Musica Ogana z Katowic i nowopowstałe w naszej diecezji Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Muzyki Kościelnej Cantamus Deo. Po raz pierwszy w Siedlcach zabrzmi muzyka negro spirituals, czyli religijna muzyka amerykańskich niewolników – niezwykła i poruszająca. Odnajdziemy w niej zarówno pulsujące pierwotną dzikością ludowe brzmienia muzyki afrykańskiej, jak i elementy europejskiej muzyki salonowej zaprawione klimatami amerykańskiej muzyki rozrywkowej z początków XIX w. Przede wszystkim jednak te oparte na biblijnych tekstach „pieśni pełne ducha” (stąd ich nazwa – spirituals) są przepełnioną modlitewnym żarem żywą katechezą i prawdziwym przeżyciem mistycznym.

Negro spirituals kojarzą się zazwyczaj z chórem czarnoskórych śpiewaków występujących przy akompaniamencie bębnów, trąbek i innych instrumentów tworzących jazzowy band. Tym razem jednak śpiewy czarnych niewolników usłyszymy w nietypowej, jak dla tego gatunku muzyki aranżacji – na głos solowy i organy. To subtelne opracowanie pozwoliło wykonawcom wydobyć głębię ekspresji zawartej w tej muzyce i – poprzez przełamanie konwencji tradycyjnego wykonawstwa – nadać jej nowy, świeży kształt. To, co zwykle w muzyce negro spirituals bywa przyćmione dixielandowym sztafażem i schodzi przez to na drugi plan – niebanalna harmonia, interesujące zwroty melodyczne, skomplikowane podziały rytmiczne – teraz może objawić się w całej pełni.

Zapraszamy do siedleckiej katedry 28 października, o 19.00. Piękny, delikatny, a przy tym dźwięczny głos Joanny Lalek i mistrzowska gra organowa Marcina Zielińskiego zapewnią słuchaczom prawdziwą ucztę duchową. Natomiast głębia biblijnych tekstów zawarta w pieśniach, które usłyszymy, da okazję do modlitewnej refleksji.

JAG