Kultura
Źródło:
Źródło:

Muzyczne wspomnienie

Jak godnie uczcić pamięć Papieża Polaka - Sługi Bożego Jana Pawła II? W Adamowie postanowiono zrobić to poprzez muzykę.

28 marca, w sobotnie popołudnie, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została odprawiona uroczysta Msza św. Tuż po niej rozbrzmiały pierwsze dźwięki dedykowane Janowi Pawłowi II. Koncert zatytułowano „Santo Subito”, czyli „święty natychmiast”. Przed publicznością wystąpili: Anna Majkut-Polańska, Marcin Rogoziński, Paweł Rogoziński oraz Ewa Suwała. Podczas spotkania członkowie Szkolnych Kół Caritas przeprowadzili zbiórkę na lokalny fundusz stypendialny dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Adamów. W organizację koncertu aktywnie włączył się wójt gminy Sławomir Skwarek, który powitał gości. Pomogli także: Gminne Centrum Kultury w Adamowie, Towarzystwo Przyjaciół Adamowa i Okolic oraz Szkolne Koła Caritas.


3 PYTANIA

Renata Pawlikowska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Adamowie

Skąd taki tytuł koncertu?

Pomysłodawcą cyklu koncertów poświęconych Ojcu Świętemu jest Marcin Rogoziński – aktor pochodzący z Adamowa, absolwent LO Adamów i PWST w Krakowie. Z rozmów z nim wynikało, że do tego tytułu zainspirowały go transparenty widoczne 4 lata temu podczas Mszy żałobnej w Watykanie.

Dlaczego wspomnienie przez muzykę?

Bo ona potrafi wiele wyrazić. Mieszkańcy Adamowa mieli możliwość włączenia się w uczczenie pamięci Ojca Świętego poprzez wspólną modlitwę i koncert, który zakończył się owacją na stojąco, a wszyscy odnieśli wrażenie, że są to oklaski nie tylko dla kunsztu aktorskiego. A ponieważ – jak powiedział sam Jan Paweł II – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” postanowiliśmy wspominać Go właśnie poprzez muzykę.

Odczucia publiczności były…

Na pewno niezapomniane. Ale nie tylko poprzez muzykę. Koncertowi przyświecał też inny cel. Zainspirowani życiem Jana Pawła II i jego wiarą w młodzież Szkolne Koło Caritas oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Adamowa i okolicy zebrali 1000 zł na lokalny fundusz stypendialny dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Adamów.

JAG