Kultura
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Muzycznie i poetycko

Anna Przedlacka z Siedlec i Katarzyna Łopata z Lublina zostały finalistkami XIX Ogólnopolskiego Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim. Tym samym otrzymały nominacje do jubileuszowej, 50 edycji prestiżowego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

OSzPA „Oranżeria” to konkurs dla młodych autorów i kompozytorów, którzy sami wykonują swe utwory, oraz koncerty gwiazd. Pierwsze spotkania odbyły się w czerwcu 1996 r. Od 1998 r. jury radzyńskiego festiwalu kwalifikuje najlepszego wykonawcę do finału studenckiego festiwalu w Krakowie, gdzie narodziły się takie gwiazdy jak: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta czy Maryla Rodowicz.

W tym roku do konkursu zakwalifikowanych zostało ośmioro wykonawców. Po przesłuchaniach jury w skladzie: Jan Poprawa (przewodniczący), Jan Kondrak i Mirosław Styczeń zadecydowało, że w Krakowie wystąpią Katarzyna Łopata z Lublina oraz Anna Przedlacka z Siedlec. Młoda siedlczanka otrzymała również nagrodę za ciepły i jasny przekaz – statuetkę Aniołka im. Agaty Budzyńskiej, zmarłej przedwcześnie radzyńskiej poetki i pieśniarki. Nagrodę specjalną przyznano również kompozytorowi i aranżerowi zespołu K. Łopaty – Dominikowi Kisielowi.

Wobec – jak to określił ogłaszający wyniki przewodniczący jury J. Poprawa -„niezwykłej różnorodności konwencji stylistycznych i niezwykle wysokiego poziomu wykonawców” przyznano trzy główne równorzędne nagrody pieniężne. Otrzymali je: K. Łopata, A. Przedlacka oraz Grzegorz Paczkowski. Ten ostatni również pojawi się na festiwalu w Krakowie, gdyż już wcześniej otrzymał nominację. Nagrodą w formie występu w koncercie laureatów uhonorowany został zespół Shoe laces w składzie Paulina Pływaczyk i Michał Szpajda.

Duchy poetów

Koncert laureatów poprowadził J. Kondrak, który od lat towarzyszy radzyńskiemu festiwalowi i niezmiennie chwali publiczność wierną „Oranżerii”. Bo też i co roku otrzymuje ona na pożegnanie wakacji wspaniałe wrażenia artystyczne. Tym razem oprócz wykonań konkursowych miłośnicy piosenki autorskiej mieli możność wysłuchania dwóch koncertów. W ostatni piątkowy wieczór sierpnia na radzyńskiej scenie wystąpił zespół Bracia i Siostry & Sławek Pyrko z premierowym wykonaniem koncertu „Po tamtej stronie życia, czyli…”. Poprowadził go S. Pyrko – bluesman, animator kultury, autor licznych programów profilaktycznych, w których refleksyjne ballady i bluesowe fraszki przeplatane są opowieściami z życia.

Dzień później radzyńscy miłośnicy poezji śpiewanej mieli możliwość wysłuchania programu Ernesta Brylla i Mirosława Stycznia „Duchy poetów”. To niezwykła propozycja: poetycko-muzyczna podróż w krainę snów, wspomnień i twórczości wybitnych, choć nie zawsze docenionych, polskich poetów XX w. Publiczność usłyszała anegdoty i wiersze filarów polskiej poezji: Tadeusza Nowaka, Stanisława Grochowiaka, ks. Jana Twardowskiego, Juliana Przybosia czy Władysława Broniewskiego.

Z powodu niedyspozycji E. Brylla na radzyńskiej scenie wystąpił Marcin Styczeń – polonista, poeta, kompozytor, wokalista i dziennikarz radiowy, który z wielką kulturą, a jednocześnie ekspresją i poczuciem humoru opowiadał i wyśpiewał dziewięć utworów bohaterów snów i wspomnień autora spektaklu. Na zakończenie wykonał również wiersze E. Brylla i własne.

Mimo iż tegoroczna edycja – jak przyznał dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Wojtaś – była nieco skromniejsza w liczbie koncertów od poprzednich, to dostarczyła bogatych wrażeń.

Anna Wasak