Kultura
Źródło: AW
Źródło: AW

Muzyka kluczem do serca

10 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się koncert organowy w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego. Organista ze Śląska zaprezentował dzieła znanych kompozytorów i improwizacje muzyczne na temat pieśni wielkanocnych.

Słuchacze zebrani w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego usłyszeli kompozycje G. Frescobaldiego, P. Sweelincka, G. Muffata, J.S. Bacha, J. Brahmsa, C. Franka. L. Vierne’a i G. Younga. Muzyka organowa w wykonaniu A. Popławskiego łączy w sobie sacrum i profesjonalizm. Koncert oddał całą paletę barw wspaniałego instrumentu, jakim są organy. Ich tony – tak bardzo różne, oddają zarówno radość i nadzieję, jak również ból, smutek oraz żal. W swoich „Wyznaniach” św. Augustyn napisał: „Ileż razy płakałem, słuchając hymnów Twoich i kantyków, wstrząśnięty błogim śpiewem Twojego Kościoła. Glosy te wlewały się do moich uszu, a gdy Twoja prawda ściekała kroplami do serca, parowało z niego gorące uczucie pobożnego oddania. Z oczu płynęły łzy i dobrze mi było z nimi”.

Współczesny człowiek, pod wpływem muzyki sakralnej, również jest zdolny do takich przeżyć. Słuchanie tego rodzaju muzyki wprowadza nas w jakąś niezbadaną przestrzeń, porzucamy to, czym żyliśmy do tej pory i zanurzamy się w innej rzeczywistości. Dźwięki, które słyszymy, dotykają nie tylko naszych uszu, ale przede wszystkim serca, otwierają na Boga i uwrażliwiają na miłość. Piękno tych utworów skłania także do refleksji nad własnym życiem. Koncert zamknęły improwizacje na temat dwóch wielkanocnych pieśni: „Otrzyjcie już łzy płaczący” i „Zwycięzca śmierci”. Ta umiejętność wymaga od muzyka niezwykłych umiejętności i talentu. Obecnie A. Popławski jest głównym organistą Bazyliki Mniejszej pw. Narodzenia NMP w Pszowie. Oprócz działalności koncertowej, również komponuje. Jest także członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej przy Kurii Metropolitalnej w Katowicach i Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych w Opolu.

Agnieszka Wawryniuk