Kultura
Źródło: MK
Źródło: MK

Muzyka, która rozgrzewa serca

Noworoczny koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo na stale wpisał się w radzyński kalendarz kulturalny. W sobotę, 7 stycznia, występ podziwiało blisko tysiąc osób.

Mimo mroźnej aury sala widowiskowa miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II wypełniła się po brzegi. Młodzi muzycy - tym razem pod batutą dwóch dyrygentów: Krzysztofa Naklickiego i Zbigniewa Czuryły - zagrali kolędy, muzykę filmową, utwory religijne. Zaskakująco przy tym wybrzmiały: Młode jeże na spacerze, Nocne łowy starej sowy, Pani Mucha z panem Żukiem spacerują nad potokiem.

Są to utwory znanego i cenionego polskiego kompozytora i pedagoga K. Naklickiego, nauczyciela w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu, który poprowadził pierwszą cześć noworocznego koncertu.

„Barka” i „Piraci z Karaibów”

W drugiej części batutę przejął opiekun Arti Sentemo Z. Czuryło. Artyści wykonali aranżacje muzyczne z kilku filmów. Wybrzmiały m.in. motywy z „Piratów z Karaibów”, „Gry o tron” oraz „Dancing Queen” zespołu Abba. Utwory zaaranżowali członkowie orkiestry. Szczególnych wzruszeń dostarczyło publiczności wykonanie „Ave Maria” z partią solową na flecie Justyny Czuryło. W szkole, której patronuje Jan Paweł II, wielkie emocje wywołała „Barka”. Przygotowany z rozmachem program muzyczny wzbogaciły pokazy multimedialne i świetnie wkomponowana gra świateł.

Trochę historii

Radzyńska młodzieżowa Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo rozpoczęła swoją działalność w 2013 r. Obecnie liczy 17 muzyków w wieku od dziesięciu do 16 lat. Jej twórcą i dyrektorem artystycznym jest Z. Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu. Orkiestrę prowadzi działające przy placówce stowarzyszenie Melodia Art, które organizuje i czynnie włącza się w realizację przedsięwzięć artystycznych.

Orkiestra Arti Sentemo idzie jak burza. Działa zaledwie cztery lata, a już podbiła serca słuchaczy zarówno w kraju, jak i zagranicą, zdobywając uznanie i sympatię znawców muzyki akordeonowej.

Nagrody i wyróżnienia

Orkiestra występuje na terenie kraju, biorąc udział w licznych festiwalach i konkursach. Łącznie daje ok. 25 koncertów w ciągu roku szkolnego. Urok osobisty i opanowanie kameralnej sztuki wykonawczej powoduje, że podczas recitalów panuje wyjątkowa atmosfera, a każdy z nich jest inny i niepowtarzalny.

W krótkim czasie młodzi muzycy zostali obsypani prestiżowymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Warto tu wymienić: drugie miejsce na IX Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Puławach (2013), pierwsze miejsce na XXII Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym w Lublinie (2013). W 2014 r. orkiestra zdobyła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej „Concertina 2014” w Giżycku oraz drugą nagrodę na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych Sanok 2014 (kwiecień 2014).

W 2015 r. ukazała się płyta „Arti Sentemo LIVE 2015” z szerokim i ambitnym repertuarem.

Uczniowie wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych w grze solowej. Gala noworoczna gromadzi i zachwyca ponad tysięczną widownię, która za wspaniałe koncerty dziękuje owacjami na stojąco.

Małgorzata Kołodziejczyk