Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Muzyka łączy narody

14 lipca w amfiteatrze przy ul. Klasztornej we Włodawie rozpocznie się XIX Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą zespoły z Grecji, Węgier, Białorusi, Macedonii, Ekwadoru i Ukrainy.

W festiwalowych prezentacjach zobaczymy również, jak zwykle, gospodarzy – włodawski zespół „Polesie”. Niestety nie pojawią się dwie anonsowane wcześniej grupy z Egiptu i Korei Południowej. Pierwsza odwołała przyjazd z powodu pandemii wirusa A/H1N1, w przypadku drugiej zadecydowały względy finansowe – w ostatniej chwili wycofał się sponsor. Zamiast nich wystąpią zespoły z Białorusi i Macedonii.

Festiwal rozpocznie się we wtorek o 17.00 tradycyjną defiladą po ulicach miasta. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi o 18.00 na muszli koncertowej, gdzie jak co roku dojdzie do podniesienia flag i prezentacji grup. W środę, jako pierwsze, wystąpią zespoły z Włodawy – „Włodawiacy” i „Polesie”, następnie z Węgier oraz Grecji; w czwartek – „Leszczyniacy”, a także grupy z Białorusi i Macedonii. W piątek, 17 lipca, włodawskiej publiczności zaprezentują się zespoły z egzotycznego Ekwadoru, rodzimi „Zamojszczyźnianie” oraz grupa z Ukrainy.

W sobotę na 10.00 zaplanowano modlitwę w intencji uczestników festiwalu w cerkwi pw. Narodzenia NMP, a o 11.00 nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Ludwika. Z kolei o 15.00 na ul. Klasztornej przeprowadzony zostanie konkurs Euroregionu Bug na produkt regionalny, będą stoiska i stragany producentów. O 18.00 w amfiteatrze rozpocznie się koncert galowy i nastąpi uroczyste zakończenie festiwalu.

Występy grup konkursowych odbywać się będą codziennie od 17.00. Każdego dnia, tyle że o 20.30, zaplanowano imprezy towarzyszące, organizowane pod hasłem „koncert folkowy z dedykacją”. I tak w środę będą klimaty cygańskie, wystąpi także włodawski zespół „Rotten Bark”. W czwartek aranżacje tradycyjnych utworów klezmerskich w wykonaniu „NeoKlez”, po nim grupa „Tranz”. W piątkowy wieczór zaprezentują się: „Pankharita” oraz „Iluminati”. Koncerty festiwalowe poprowadzą tradycyjnie Bogusław Smolik i Mirosław Megiel, konferansjerką podczas imprez towarzyszących zajmie się Piotr Misiura.


„Polesie” z Włodawy

Zespół Tańca Ludowego „Polesie” powstał w 1974 r. przy Włodawskim Domu Kultury we Włodawie. Założycielami grupy byli Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz. „Polesie” składa się z grupy tanecznej, kapeli oraz grupy wokalnej. W amatorską działalność zespołu zaangażowanych jest około 40 osób. Podstawę repertuaru stanowią narodowe tańce polskie, tańce regionalne, m.in. lubelskie, rzeszowskie, śląskie, warmińskie i kaszubskie, oraz ludowe przyśpiewki. „Polesie” 36 razy koncertowało poza granicami kraju. Biorąc udział w różnych imprezach folklorystycznych, odwiedziło m.in. Holandię, Izrael, Hiszpanię, Włochy, Grecję, Portugalię, Serbię, Macedonię, Ukrainę czy Czechy. Zespół pracuje pod kierownictwem Anny Mróz, Mirosława Megla i Zenona Puły.

Andrzej Dynkiewicz