Kultura
Źródło: J
Źródło: J

Muzyka przy fontannie

„Europejskie spotkania z muzyką przy fontannie” - to cykl koncertów, które odbywać się będą w sierpniu na skwerze przy fontannie przy ul. Pułaskiego 6 w Siedlcach.

Program koncertów zróżnicowano tematycznie i instrumentalnie tak, aby każdy mógł znaleźć coś interesującego. Przed publicznością spotkania zarówno z kameralną muzyką klasyczną, jak i muzyką współczesną w interpretacji oraz wykonaniu wybitnych artystów scen polskich i europejskich.

W czwartek, 14 sierpnia, będzie można posłuchać utworów niemieckich i austriackich kompozytorów: Bacha, Mendelssohna, Wolfa, Mozarta, Straussa. Wykonają je Ewa Rzetecka-Niewiadomska (fortepian) oraz Hubert Niewiadomski (baryton). Tydzień później, 21 sierpnia, zaplanowano koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Polandia. W programie, obok irlandzkich melodii ludowych, tańców i przyśpiewek, znajdą się również kompozycje lidera zespołu – Roberta Haasa. Zainspirowany opowieściami o „zielonej wyspie” napisał utwory: „Zapach śniegu”, „Szadź” i „Polandia”. Integralną częścią koncertu będzie również taniec w wykonaniu grupy ze szkoły tańca irlandzkiego w Gdyni. R. Haas od końca lat 80 jest bardzo mocno związany ze środowiskiem muzycznym Trójmiasta. Można go usłyszeć podczas koncertów zarówno jazzowych, jak i muzyki alternatywnej.

Poetycko i nastrojowo

Tegoroczny cykl „Europejskie spotkania z muzyką przy fontannie” zamknie koncert Polskiej Piosenki Poetyckiej, który odbędzie się 28 sierpnia. Wystąpią w nim artystki związane z Grupą Piosenki Poetyckiej prowadzoną przez siedleckiego muzyka Macieja Turkowskiego: Anna Przedlacka oraz Natalia Sisik. Śpiewają od pięciu lat, są laureatkami wielu festiwali: Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku, Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną, Giełdy Piosenki w Siedlcach, „Wschodów” w Lublinie. Podczas koncertu gościnnie wystąpi Jakub Pawlak – zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Akompaniować artystom będą: Paweł Odoszewski (fortepian), Jędrzej Goławski (trąbka), Małgorzata Grochowska (skrzypce), Maciej Turkowski (gitara). Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory Jakuba Pawlaka i M. Turkowskiego oraz inne utrzymane w kręgu piosenki artystycznej.

Organizatorem spotkań jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Początek wszystkich koncertów o 19.00. W razie złej pogody spotkania przeniesione zostaną do budynków MOK.

KO