Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Myślenie ludzkie a Boże

W tegorocznych obchodach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w leśniańskim sanktuarium uczestniczyło około pięciu tysięcy wiernych. Jedną piątą stanowili pątnicy.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już 14 sierpnia. Zainaugurowała je wieczorna Msza św., której przewodniczył ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. Następnie odbyły się koncerty muzyki religijnej, Apel Jasnogórski oraz procesja maryjna ze świecami wokół rynku. Po uroczystej Pasterce rozpoczęło się całonocne czuwanie przed obliczem Matki Bożej Leśniańskiej. W tym roku w bazylice zaśpiewały m.in. zespoły: Adoramus, NDL i NGE oraz radomska grupa Oratorium pod kierunkiem ks. Lecha Gralaka.

Sumę odpustową, wraz z 30 kapłanami, celebrował na placu św. Józefa biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Zwycięstwo przez uniżenie

– Dzisiejsza uroczystość stanowi ukoronowanie całego życia i posługi Maryi, pokornej Służebnicy, która otrzymała udział w najwyższej chwale (…). To także święto Kościoła, bo Maryja jest też matką, która w dniu zesłania Ducha Świętego dała początek zgromadzeniu, jakim jest Kościół. Dziś obchodzimy również święto naszego narodu i oręża polskiego – mówił biskup.

Pasterz Kościoła siedleckiego podkreślał, że uroczystość Wniebowzięcia NMP to okazja do głębszego wglądu w tajemnicę ludzkiego życia, które już tu, na ziemi, jest ukierunkowane na życie z Bogiem. Przypominał, że od czasu grzechu pierworodnego w naszym życiu zaistniały ciągłe napięcie i walka. Doświadczył ich także Jezus Chrystus, który zwyciężył na krzyżu poprzez uniżenie i oddanie się Bogu. Szatan każe nam bronić swego życia i wmawia, że sami jesteśmy zdolni do rozstrzygania o tym, co dobre, a co złe. Mami, iż jego metodami, tj. chytrością, kłamstwem i przemocą, można zwyciężyć. Zbawienie, potęga oraz królowanie Boga wypełniają się jednak w inny sposób. – Dokonują się one w każdym momencie, kiedy ktoś oparty o Boga nie użyje przemocy i przebiegłości, lecz powie, że Bóg jest sędzią wszystkiego. Bóg potrzebuje tych, którzy Mu ufają i powierzają swoje życie. To jest prawdziwe zwycięstwo – nauczał bp Z. Kiernikowski.

Uporządkować myśli

Biskup wzywał zgromadzonych do tego, by troszczyli się o ekologię swojego myślenia, by nie wpuszczali do swojej mentalności tego, co podaje świat. Przestrzegał przed zbyt łatwym podejściem do wielu spraw, przed kombinowaniem, by jak najszybciej wyjść na swoje i przed korzystaniem z przyjemności bez brania na siebie odpowiedzialności. Pasterz zaznaczał, że zaśmiecone myśli przekładają się na działania, a zwycięstwo nad drugim człowiekiem owocuje brakiem jedności i komunii. Na koniec homilii zachęcał wiernych do uczestnictwa w synodzie diecezjalnym, który może być okazją do synchronizacji naszego myślenia z myśleniem Bożym.

W tym roku do Matki Bożej Leśniańskiej w pieszych pielgrzymkach przybyli wierni z parafii Szpaki, Mostów, Hadynów, Huszlew, Makarówka, Swory, Kornica, a także z parafii Trójcy św. oraz par. św. Zygmunta w Łosicach. – Dziękuję wszystkim pątnikom, którzy mimo niesprzyjającej pogody zdecydowali się wyruszyć na pielgrzymi szlak. Składam podziękowanie tym, którzy pielgrzymują z pokolenia na pokolenie. Dziękuję wszystkim biorącym udział w tegorocznych uroczystościach i już dziś zapraszam na pielgrzymkę różańcową, która odbędzie się 25 i 26 sierpnia – zachęcał o. Jan Tyburczy, kustosz i proboszcz leśniańskiej parafii.

Agnieszka Wawryniuk