Kościół
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Na chwałę Boga i pożytek ludziom

Istnieją w wielu mniejszych i większych parafiach. Skupiają dzieci i młodzież, a czasami także ludzi dorosłych. Ich zadaniem jest prowadzenie śpiewu podczas Mszy św. Zbliża się wspomnienie św. Cecylii, przyjrzyjmy się więc parafialnym scholom.

Każda z nich jest inna, różnią się składem, repertuarem i poziomem; przyświeca im jednak wspólny cel – wielbić Pana Boga i pomagać w tym ludziom. Za przynależnością do scholi przemawiają walory formacyjne, wychowawcze i edukacyjne. Członkostwo w zespole pomaga w nawiązywaniu kontaktów i otwiera na nowe doświadczenia. Niesie ze sobą pewne wymagania, ale daje również wiele satysfakcji i dobrych emocji. Śpiew podczas Eucharystii staje się zaszczytem i powodem do radości. Schola jest miejscem realizowania swojej pasji. Czasami są tu odnajdywane nieprzeciętne talenty wokalne i muzyczne. Przynależność do zespołu rzutuje na przyszłe życie – duchowe, rodzinne i zawodowe.

Ucz się, ucz…

Przykładem ciekawie rozwijającej się scholi jest grupa Dwie Korony, działająca przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach. Śpiewają w niej osoby w wieku od czterech do 19 lat. Zespół liczy 40 młodych wokalistów. Najmłodsi przypatrują się pracy starszych członków i są „maskotkami” scholi.

– Istniejemy w tym kształcie od 11 lat. Nie prowadzimy eliminacji, u nas może śpiewać każdy. Liczą się chęci i zapał. Na co dzień pracuję w szkole muzycznej i muszę przyznać, że kiedyś byłam nastawiona sceptycznie do takiego naboru. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł