Kultura
Źródło: MK
Źródło: MK

Na chwałę Najwyższego

Od 20 do 22 września w Siedlcach trwało muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni można było wysłuchać wielu występów muzycznych: konkursowych i zaproszonych gości.

26 Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival rozpoczął się 20 września od duchowego przygotowania: Wieczoru Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. O oprawę muzyczną zadbała parafialna schola. Część konkursowa imprezy rozpoczęła się w sobotę, o 15.00, w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. W sumie zgłosiło się około 20 uczestników, którzy zaprezentowali różnorodne brzmienia. Było lirycznie i rytmicznie. Śpiewali soliści oraz wieloosobowe zespoły. Do niedzielnego koncertu laureatów zakwalifikowało się tylko siedmiu wykonawców. W jury zasiedli: Robert Protasewicz - kierownik muzyczny Hosanna Festival, Edyta Wójcik - instruktor wokalny w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, Patryk Czech - przewodniczący Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, należący do Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych wikariusz parafii katedralnej w Siedlcach ks. dr Łukasz Szczeblewski oraz ks. dr hab. Michał Szulik - muzykolog, chórmistrz, dyrygent Chóru Katedralnego i kompozytor.

Muzyczne zmagania zakończył występ dziecięco-młodzieżowego zespołu Małe TGD. Pozytywne przesłanie i energiczne piosenki spodobały się publiczności. Szczególnie młodsza część widowni bawiła się przy scenie, śpiewając takie piosenki, jak „Góry do góry”, „Siedem” czy „Dziękuję”.

 

Wygrali wszystko

Niedzielne spotkanie zainaugurowała Msza św. w siedleckiej katedrze. Po południu rozpoczął się długo oczekiwany koncert finałowy. Zgromadzoną publiczność przywitali prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej Paweł Woźniak asystent diecezjalny KSM ks. Wojciech Sobieszek. – Św. Augustyn mówił: „Przez wszystko do mnie przemawiałeś, Panie”. Tak dziś Pan Bóg przemawia do nas przez śpiew. Cieszymy się, że tu jesteście – przywitał zebranych ks. W. Sobieszek.

Grand prix festiwalu i nagrodę publiczności zdobył polonijny zespół Amen Adoramus z Wielkiej Brytanii. Grupę tworzą polscy emigranci, którzy czerpią radość z grania i śpiewania na chwałę Najwyższemu. Na co dzień działają przy swoich parafiach. – Polskie życie emigracyjne toczy się wokół parafii, jeśli się tego chce. A my tego chcemy – podkreślali członkowie zespołu. Ich występ z udziałem solistów, chóru i orkiestry zachwycił nie tylko jury, ale również publiczność.

Pierwszą nagrodę wyśpiewali goście ze Śląska. Rybnicki zespół ZaNim Pójdę grający muzykę chrześcijańską przykuł uwagę ciekawą interpretacją utworu „Gdyby wiara twa”. Drugie miejsce zajęła grupa Schola Lenartowicka i Sound of Heaven. Zespół śpiewa i gra covery znanych religijnych piosenek oraz własne utwory. Siedlecką publiczność porwali pełnym energii wykonaniem w góralskim klimacie. „Hej, hej śpiewajmy pieśń, naszemu Panu oddajmy cześć/ Tańcz, tańcz na chwałę Mu, bo królem wielkim jest nasz Bóg” – śpiewała cała publiczność.

Trzecie miejsce przypadło 15-letniej siedlczance, uczennicy I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Oldze Jagiełło, która podkreślała, że „śpiewanie jest jej największą pasją oraz darem, który zawdzięcza Bogu”. Wyróżnienia zdobyli: Natalia Modrzejewska z Brzozowa Starego k. Iłowa, Gabriela Kurzac i znany już siedleckiej publiczności Marcin Wargocki, który zaprezentował własne utwory, akompaniując sobie gitarą i harmonijką ustną. Uczestnicy konkursu odebrali nagrody z rąk patronów festiwalu, a wisienką na tym muzycznym torcie był występ gwiazdy wieczoru – Trzeciej Godziny Dnia.

 

Hosanna Młodych

21 września po raz pierwszy w ramach Hosanna Festiwal odbyło się spotkanie Hosanna Młodych. Młodzież z Siedlec, Garwolina, Żelechowa i Białej Podlaskiej od rana uczestniczyła w spotkaniach, które odbywały się w sali wielofunkcyjnej przy parafii św. Józefa w Siedlcach. Wysłuchali konferencji Łukasza Czechyry – vlogera, twórcy chrześcijańskiego kanału Słucham Pana, autora wielkopostnych nagrań rekolekcyjnych „Bożysłów”. Ł. Czechyra opowiedział o swojej walce z uzależnieniem od pornografii i poszukiwaniu żywego Boga w Kościele. Następnie uczestnicy Hosanny Młodych pracowali nad adhortacją papieża Franciszka „Christus vivit”. Centralnym punktem spotkania była celebrowana Eucharystia w sanktuarium św. Józefa. Na zakończenie spotkania młodzież zatańczyła flash mob do utworu Małego TGD „Góry do góry” przed katedrą i w siedleckiej Galerii.


3 PYTANIA

KS. WOJCIECH SOBIESZEK, ASYSTENT DIECEZJALNY KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY DIECEZJI SIEDLECKIEJ

 

Co stanowiło największe wyzwanie w organizacji 26 Hosanna Fetival?

 

Hosanna Festival trwa nieprzerwanie od 26 lat. Mówiąc o największym wyzwaniu, nie da się powiedzieć o jednej konkretnej rzeczy. Przygotowanie takiego festiwalu trwa cały rok. Jeszcze przed rozpoczęciem 26 edycji zarezerwowaliśmy termin na edycję 27. Już dzisiaj myślimy o gwiazdach kolejnego festiwalu. Kwestia promocji, zgłoszenia, regulaminy, praca wolontariuszy, przygotowanie techniczne, logistyczne, podpisywanie umów, porozumień, mnóstwo pracy, która rzeczywiście trwa cały rok. Największym wyzwaniem była też zmiana terminu i miejsca. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbył się we wrześniu i w CKiS w Siedlcach. Jak widać było po frekwencji – zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia – sala była pełna.

 

Przygotowanie takiego wydarzenia na pewno wymaga pracy wielu ludzi…

 

Całość festiwalu spina KSM. Na ręce obecnego prezesa zarządu P. Woźniaka składam podziękowania całemu zarządowi, który musiał zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Przed nami jeszcze wiele pracy. Najbliższe wydarzenie to Światowe Dni Młodzieży w rejonach, które odbędą się 4 kwietnia 2020 r. Obecnie zajmujemy się projektem aplikacji mobilnej #Hosanna, dzięki której lepiej możemy poznać Boga, a do tego wygrać ciekawe nagrody. W czerwcu odbędzie się Jerycho Młodych, podczas którego będzie z nami o. Adam Szustak, a potem kolejna Hosanna Młodych oraz Hosanna Festival. Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań na www.jerychomlodych.pl oraz w aplikacji mobilnej Duszpasterstwa Jerycho Młodych.

 

W tym roku w ramach festiwalu odbyła się również Hosanna Młodych.

 

Hosanna Młodych to inicjatywa duszpasterstwa młodzieży naszej diecezji. Chodziło o to, aby razem: pośpiewać, zatańczyć, wysłuchać konferencji, popracować w grupach, a następnie ewangelizować. Niesamowite było to, jak młodzi tańczyli do utworu „Góry do góry” Małego TGD. Ludzie robiący zakupy w galerii wyciągali telefony i nagrywali flash mob, pytając, o co chodzi, czemu tu jesteśmy, co robimy. Był to cudowny czas. Dziękuję młodym z Siedlec, Grębkowa, Starego Opola, Białej Podlaskiej, Garwolina, Żelechowa i Komarówki Podlaskiej za obecność.

Monika Król