Diecezja
Źródło: M
Źródło: M

Na chwałę Pana Boga

Od 18 do 20 września trwało muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się wieczorem uwielbienia. W Eucharystii, której przewodniczył o. Błażej Mielcarek, sprawowanej 18 września w kściele św. Teresy, wzięli udział uczestnicy i sympatycy XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej oraz młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Wieczór uwielbienia poprowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii św. Teresy. W sobotę 19 września w Centrum Kultury i Sztuki odbył się przegląd konkursowy. Każdy z uczestników zaprezentował po dwa utwory. Do koncertu laureatów zakwalifikowali się: Owoc uKORZENIA, Monika Giergiel, iGramy z Pokusą, Anna Maliszewska i Gabriela Pliszka-Kraska, Holy S. oraz Nieboskłonni. Chóry, duety i wykonania solowe z profesjonalnym akompaniamentem - tak prezentowali się uczestnicy festiwalu - zespoły z całej Polski grające muzykę z pozytywnym przekazem. Śpiewali utwory liryczne, spokojne, ale nie zabrakło też żywych, gospelowych brzmień. Było różnorodnie, ciekawie, a przede wszystkim na najwyższym poziomie. Po występach konkursowych odbył się koncert zespołu Luxtorpeda grającego szeroko pojętą muzykę rockową. Zespół powstał w 2010 r. z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha.

– Piosenki pomagają nam stanąć w pionie i zobaczyć, co jest istotne, gdzie jest kłamstwo, a gdzie prawda, gdzie jest prawdziwe życie, a gdzie wirtualne, gdzie jest sens, a gdzie go nie ma, bo nie ma celu – mówił R. Fridrich w trakcie koncertu.

Wyrównany poziom
Natomiast w niedzielę 20 września festiwal rozpoczęła wspólna Eucharystia w siedleckiej katedrze. Po południu odbył się koncert laureatów zapoczątkowany przez wspólną modlitwę, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda, główny sponsor i patron honorowy festiwalu. – Każde nasze zadanie rozpoczynamy zawsze modlitwą, polecając to wszystko, co mamy czynić, Panu Bogu, tym bardziej że zawsze chcemy to czynić na Jego chwałę i Jego cześć – powiedział ksiądz biskup, zawierzając uczestników koncertu opiece Bożej.
Grand Prix XXVII Hosanna Festival w Siedlcach zdobył zespół iGramy z Pokusą inspirujący się m.in. muzyką góralską. Natomiast nagrodę publiczności widzowie przyznali zespołowi z Siedlec – Holy S, którzy sami siebie nazywają amatorską grupą młodzieży działającą przy wielu parafiach. Łączy ich muzyka i pragnienie uwielbienia. Zaśpiewali utwory „Serce sługi” i „Niepokalana”. 
W niedzielnym finale festiwalu wystąpiła solistka, jeden duet i cztery zespoły. Pierwszą nagrodę wyśpiewał zespół Nieboskłonni, na drugim miejscu znalazła się Monika Giergiel z zespołem, a trzecie miejsce przypadło zespołowi owoc uKORZENIA. Jury w składzie: Robert Protasewicz, Anna Januszewska oraz Izabela Kiryluk przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je Anna Maliszewska i Gabriela Pliszka-Kraska, a także zespół Holy S. Uczestnicy konkursu odebrali nagrody z rąk patronów festiwalu.
A na finał wystąpił dobrze znany, nie tylko młodszej części widowni, zespół Arka Noego. Dzieci zawładnęły sceną. A pozytywny przekaz wypływający z ich piosenek zachęcił do wspólnego śpiewania całe rodziny. Nie zabrakło takich hitów jak „Taki mały, taki duży”, „Święty”, „Mama królowa” oraz bardziej rockowych utworów z ostatniej płyty „Petarda” – „Nieidealna”. Na zakończenie wieczoru uczestników Hosanna Festival pobłogosławił bp Grzegorz Suchodolski.

Monika Król