Na imieninach u św. Jana
Obchody zainaugurował koncert kwintetu dętego Consort Brass. Następnie na placu kościelnym przy ul. Sosnkowskiego rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Jana. Podczas Eucharystii modlono się w intencji miasta i parafii. Nabożeństwo uświetnili śpiewem romscy artyści.
– To jedno z najważniejszych świąt, jakie obchodzimy nad Srebrną. Od lat wspólnie z księdzem proboszczem władze miasta organizują uroczystości, podczas których czcimy św. Jana – powiedział burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. – Przy tej okazji chciałbym powiedzieć o pewnym projekcie. Mieszkańcy tej części miasta od dawna mówią o modernizacji ul. Chochołowskiej, po której suchą nogą mogliby przejść do ul. Wiejskiej. Przez lata inwestycja ta nie mogła być zrealizowana ze względu na bariery prawne, organizacyjne i finansowe. W tym roku rada miasta wygospodarowała odpowiednie środki i, dzięki porozumieniu z nadleśnictwem i gminą Mińsk Mazowiecki, remont zostanie rozpoczęty. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku na dzień patrona miasta będziemy mieli autostradę Chochołowską, a przynajmniej będzie ona już na ukończeniu – dodał.
– Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Będą kiełbaski z grilla, parafianki upiekły ciasta, ale trzeba będzie wrzucić grosz do puszki na budowę kościoła. Kto ile da radę, może być złotówka, może być i stówka. A jak się komu będzie chciało pić, to będzie i kawa, i herbata. Na naszej scenie też się zadzieje. Życzę wszystkim miłej zabawy i smacznego – zachęcał mieszkańców miasta proboszcz M. Sobieszek.
Część rozrywkowo-artystyczną rozpoczęli polonezem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Widzowie oklaskiwali też inscenizację pt. „Pierzawka”, inspirowaną epopeją „Chłopi” Władysława Reymonta. Przedstawienie przygotował Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci oraz zawsze pomocnych harcerzy. Na koniec zespół romski Giovanni i Jame Roma swoim melodyjnym śpiewem i niezwykłą charyzmą porwał publiczność do zabawy.
Św. Jan Chrzciciel patronuje miastu od 1996 r. Wtedy radni podjęli w tej sprawie oficjalną uchwałę. Jednak jak wynika z historycznych źródeł święty był opiekunem miasta od dawna. Potwierdza to chociażby pieczęć miejska z XV w., na której znajduje się postać Jana Chrzciciela wylewającego wodę z swych dłoni do dwóch rzek – Srebrnej i Wiśniówki.
MD