Kultura
Na imieninach u św. Jana

Na imieninach u św. Jana

W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy grodu nad Srebrną bawili się na imieninach u patrona miasta, którym jest św. Jan Chrzciciel. Uroczystości połączono z odpustem w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego.

Obchody zainaugurował koncert kwintetu dętego Consort Brass. Następnie na placu kościelnym przy ul. Sosnkowskiego rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Jana. Podczas Eucharystii modlono się w intencji miasta i parafii. Nabożeństwo uświetnili śpiewem romscy artyści.

– To jedno z najważniejszych świąt, jakie obchodzimy nad Srebrną. Od lat wspólnie z księdzem proboszczem władze miasta organizują uroczystości, podczas których czcimy św. Jana – powiedział burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski. – Przy tej okazji chciałbym powiedzieć o pewnym projekcie. Mieszkańcy tej części miasta od dawna mówią o modernizacji ul. Chochołowskiej, po której suchą nogą mogliby przejść do ul. Wiejskiej. Przez lata inwestycja ta nie mogła być zrealizowana ze względu na bariery prawne, organizacyjne i finansowe. W tym roku rada miasta wygospodarowała odpowiednie środki i, dzięki porozumieniu z nadleśnictwem i gminą Mińsk Mazowiecki, remont zostanie rozpoczęty. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku na dzień patrona miasta będziemy mieli autostradę Chochołowską, a przynajmniej będzie ona już na ukończeniu – dodał.

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Będą kiełbaski z grilla, parafianki upiekły ciasta, ale trzeba będzie wrzucić grosz do puszki na budowę kościoła. Kto ile da radę, może być złotówka, może być i stówka. A jak się komu będzie chciało pić, to będzie i kawa, i herbata. Na naszej scenie też się zadzieje. Życzę wszystkim miłej zabawy i smacznego – zachęcał mieszkańców miasta proboszcz M. Sobieszek.

Część rozrywkowo-artystyczną rozpoczęli polonezem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Widzowie oklaskiwali też inscenizację pt. „Pierzawka”, inspirowaną epopeją „Chłopi” Władysława Reymonta. Przedstawienie przygotował Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci oraz zawsze pomocnych harcerzy. Na koniec zespół romski Giovanni i Jame Roma swoim melodyjnym śpiewem i niezwykłą charyzmą porwał publiczność do zabawy.

Św. Jan Chrzciciel patronuje miastu od 1996 r. Wtedy radni podjęli w tej sprawie oficjalną uchwałę. Jednak jak wynika z historycznych źródeł święty był opiekunem miasta od dawna. Potwierdza to chociażby pieczęć miejska z XV w., na której znajduje się postać Jana Chrzciciela wylewającego wodę z swych dłoni do dwóch rzek – Srebrnej i Wiśniówki.

MD