Na ludową nutę
Podczas 23 edycji Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem na scenie zaprezentowały się zespoły z Rumunii, Egiptu, Słowacji, Meksyku, Hiszpanii, Niemiec, Serbii, Francji i Ukrainy. Nie zabrakło oczywiście rodzimego folkloru.
Na koncert inauguracyjny, który odbył się 11 lipca, przybyli samorządowcy z wicemarszałkiem województwa lubelskiego Krzysztofem Grabczukiem oraz pracownicy instytucji kulturalnych. Przez pięć dni festiwalowych obecny był burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Podczas Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem zaprezentowały się zespoły powstałe nawet przed kilkudziesięcioma laty. Grupa Vesnyanka z Ukrainy działa od 1958 r., ma w swoim repertuarze ponad 40 tańców z wszystkich regionów i mniejszości etnicznych Ukrainy. Jeden z najstarszych zespołów ludowych Serbii, który powstał w 1978 r., zaprezentował zwyczaje życia codziennego wsi i małych miasteczek. Publiczność zachwycił krakowiak w wykonaniu francuskiego Zespołu Pieśni i Tańca Syrena. Tworzą go potomkowie polskich emigrantów, którzy w latach 20 ubiegłego wieku osiedlili się w górniczym regionie La Loire. Do wspólnego tańca zaprosił publiczność zespół młodych artystów „Richard Wossidlo” z Niemiec. Arabską muzykę i popisy taneczne zafundowali Egipcjanie.
Po raz kolejny można było obejrzeć występ Zespołu Tańca Ludowego „Polesie”, który działa od ponad 40 lat przy Włodawskim Domu Kultury. Zespół założyli: Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz. W swoim repertuarze grupa ma ludowe przyśpiewki, piosenki i polskie tańce regionalne: lubelskie, rzeszowskie, śląskie, podlaskie i kaszubskie. Zespołem kieruje Mirosława Megiel, który wspólnie z Bogusławem Smolikiem prowadził imprezę.
Jeden z dni festiwalowych poświęcony był pieśniom, obrzędowości i zwyczajom nadbużańskim. Były więc ballady ludowe w wykonaniu włodawskiego Kwartetu Wokalnego, zaprezentował się białoruski zespół Miedunica, można było obejrzeć dwa widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołu folklorystycznego Jutrzenka z Dołhobród oraz zespołu obrzędowego z Hańska.
Włodawa już czeka na kolejne Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem.
JS