Kultura
Na miarę potrzeb

Na miarę potrzeb

Świetlica wiejska w Susznie została zamknięta „na cztery spusty” z chwilą wystąpienia obfitych opadów śniegu na początku bieżącego roku. Tak drastyczna decyzja została podjęta w sytuacji zagrożenia zawalenia się całej budowli.

Pomieszczenia świetlicowe w Susznie powstały w latach 70 ubiegłego wieku poprzez zaadaptowanie na ten cel kilku garaży Kółka Rolniczego. Otynkowane i pomalowane ściany, linoleum na posadzce i podsufitka skutecznie tuszowały chociażby to, że fundament stanowiło kilka warstw luźno ułożonych płytek melioracyjnych. Fachowa ocena stanu technicznego dokonana przez projektantów nie pozostawiała cienia wątpliwości: jedynym ratunkiem dla świetlicy jest remont kapitalny.

Przeniesienie szansą

Szansą na jego przeprowadzenie były środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak gmina miała już gotowy wniosek o dofinansowanie remontu sześciu świetlic na swoim terenie i kolejnego złożyć już nie mogła. Wyjściem okazało się zrobienie tego przez instytucję kultury, którą jest gminna biblioteka, z jednoczesnym przeniesieniem siedziby z Różanki do Suszna. Tutaj, w nowych, przestronnych i funkcjonalnych pomieszczeniach czytelnicy mogą korzystać zarówno ze zbioru bibliotecznego, jak i sprzętu komputerowego, który uzupełni ofertę kulturalną placówki.

– Cieszę się, że biblioteka w swej siedzibie będzie proponowała szeroki wachlarz usług dla mieszkańców Suszna i całej gminy – mówi kierownik biblioteki Regina Ignatiuk. – W dobie przekazu internetowego jesteśmy gotowi sprostać wymaganiom każdej osoby, która odwiedzi naszą placówkę: zarówno poszukującej klasyki, jak i informacji czy materiałów, aby sprostać zadaniu domowemu. Wszystkie te usługi będą świadczone w naprawdę wspaniałych warunkach lokalowych – cieszy się pani Regina.

Rośnie w siłę

Remont kosztował 600 tys. zł. Jego efekt skłonił członków Kółka Rolniczego w Susznie do podjęcia decyzji o przekazaniu sąsiedniej działki, będącej własnością kółka, na powiększenie przestrzeni wokół świetlicy. I choć działka jest zabudowana obiektami w fatalnym stanie technicznym, nie stanowiło to żadnej przeszkody. Członkowie upoważnili wójta do zgruzowania budowli i wykorzystanie uzyskanego materiału na utwardzenie dróg w Susznie.

– Świetlica jest teraz jednym z piękniejszych obiektów na terenie gminy – nie kryje satysfakcji wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki. – Przekazanie działki na powiększenie otoczenia świetlicy pozwoli na utworzenie w Susznie centrum wsi, tak jak w Różance czy Orchówku. Jestem przekonany, że Suszno na to zasługuje, chociażby z uwagi na swą wspaniałą i bogatą przeszłość – podkreśla.

Na oficjalne otwarcie świetlicy panie z Koła Gospodyń Wiejskich zapowiedziały przygotowanie słodkiego poczęstunku, na który nie omieszkamy przybyć, aby zrelacjonować przebieg imprezy.

Andrzej Dynkiewicz