Rozmaitości
Źródło: GU
Źródło: GU

Na ostatnim etapie

15 marca młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu przystąpiła do finałowego etapu zmagań z zakresu wiedzy o przedsiębiorczości. Tego dnia zakończono bowiem XI edycję Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej.

Kto tym razem zdobył możliwość podjęcia bezpłatnych lub częściowo płatnych studiów w Collegium Mazovia oraz wyjedzie do Brukseli? Komisja konkursowa zdecydowała, że najciekawszy pomysł na biznes zaprezentowała Aleksandra Chomińska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Koncepcje biznesplanu na rozwinięcie działalności gospodarczej Gabriela Federowicza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. S. Staszica w Siedlcach oraz Jakuba Chwedoruka z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żółkiewskiego w Siedlcach również znalazły uznanie jury. W sumie do etapu finałowego przystąpiło dziesięciu uczniów, którzy w końcowych zmaganiach musieli wykazać się kreatywnością i wiedzą wykraczającą daleko poza szkolny program przedsiębiorczości.

Młodzi i zdolni

Celem, jaki stawiają sobie organizatorzy, jest sprawdzenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, rynku finansowego, problematyki europejskiej oraz popularyzacja postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.

– Poziom prezentacji był bardzo wysoki, ale wyrównany. Wystąpień słuchaliśmy nie tylko z przyjemnością, ale i podziwem dla wiedzy i oryginalnych pomysłów uczniów. Życzymy, by te koncepcje kiedyś doczekały się realizacji – podkreślił prof. Adam Koronowski, przewodniczący jury. Finałowa trójka zainteresowała się kolejno projektami założenia wytwórni cydrów, chowu alpaki w celu pozyskiwania wełny oraz hodowlą ślimaka afrykańskiego. – Cydr, zwany jabłecznikiem, to niskoprocentowe wino jabłkowe, bardzo popularne na zachodzie Europy. Moja prezentacja opierała się na koncepcji wdrożenia produkcji jabłecznika w naszym kraju, ponieważ Polska ma ogromny potencjał jabłkowy. Jesteśmy drugim, zaraz po Chinach, krajem na świecie słynącym z produkcji tego owocu – tłumaczyła A. Chomińska, zdobywczyni pierwszego miejsca.

Coraz więcej uczniów i szkół

Przedsięwzięcie, organizowane przez Collegium Mazovia Innowacyjną Szkołę Wyższą, z roku na rok zyskuje na popularności. W sumie Regionalny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej zainteresował już ponad sześć tysięcy uczniów. Młodzi ekonomiści reprezentowali placówki nie tylko z regionu. W tegorocznej edycji wzięły bowiem udział również szkoły z Warszawy, Płocka, Makowa Mazowieckiego, Bielska Podlaskiego, Pruszkowa czy Woli Osowińskiej. W tym roku z pytaniami i zadaniami konkursowymi pierwszego etapu zmierzyło się 787 uczniów z 47 szkół ponadgimnazjalnych z województw: mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i starosta Zygmunt Wielogórski.


Finaliści XI edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej:

I miejsce: Aleksandra Chomińska, ZSE w Międzyrzecu Podlaskim

II miejsce: Gabriel Federowicz, ZSP nr 3 w Siedlcach

III miejsce: Jakub Chwedoruk, IV LO w Siedlcach

IV miejsce: Adrian Kępka, ZSP nr 1 w Garwolinie

V miejsce: Jakub Stasik, IX LO w Warszawie

VI miejsce: Adam Puchalski, IX LO w Warszawie

VII miejsce: Agnieszka Gomoła, ZSE w Międzyrzecu Podlaskim

VIII miejsce: Jacek Jakubowski, IX LO w Warszawie

IX miejsce: Damian Siwiński, ZSE w Mińsku Mazowieckim

X miejsce: Łukasz Krzewski, ZSE w Mińsku Mazowieckim

GU