Na razie chętnych brak
Wnioski w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”, można składać do 29 października w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Nie jest to program nowy, bo istnieje od 2016 r. Ma on służyć tworzeniu większych gospodarstw, koncentracji gruntów rolnych, zwiększeniu efektywności produkcji, zdolności inwestycyjnej - wyjaśnia Marian Sekulski, kierownik biura powiatowego ARiMR w Siedlcach, przyznając, iż na początku program cieszył się nawet sporym zainteresowaniem wśród posiadaczy małych gospodarstw. W pierwszym roku rekompensata za przekazanie gospodarstwa wynosiła 120% wysokości rocznych dopłat bezpośrednich uzyskiwanych przez przekazywane gospodarstwo. Wypłacana ona była przez pięć lat. W tym roku rekompensata za przekazanie gospodarstwa rolnego wynosi 120% jednorazowo.
– Już w tamtym roku złożono tylko jeden wniosek mimo wyższej rekompensaty. W obecnym naborze, trwającym do końca października, do tej pory nie ma chętnych do przekazania gospodarstwa. Myślę, że znaczenie ma wzrost ceny gruntów rolnych oraz już istniejąca koncentracja. Doczekaliśmy się także w powiecie siedleckim producentów rolnych gospodarujących na dziesiątkach hektarów, także dzierżawionych, bo właściciele gruntów traktują ziemię jako środek tezauryzacji i nie chcą jej zbywać – podkreśla M. Sekulski.
Wolą sprzedać niż przekazać
Jednak, zdaniem kierownika biura powiatowego ARiMR w Siedlcach, główną przyczyną braku zainteresowania jest cena ziemi, która przewyższa potencjalną rekompensatę za przekazanie gospodarstwa. – Nawet starsi rolnicy, którzy nie mają następców, wolą chyba sprzedać niż przekazać – uważa M. Sekulski.
Na Lubelszczyźnie więcej wniosków
Większym zainteresowaniem program cieszy się na Lubelszczyźnie, gdzie w ubiegłym roku premie otrzymało ponad 70 rolników. Głównie starszych, którzy nie byli już w stanie prowadzić gospodarstwa.
Dla kogo premia?
PYTAMY Pawła Muchę, rzecznika prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Kto może otrzymać wsparcie?
Pomoc może być przyznana rolnikowi – osobie, a nie innemu podmiotowi prowadzącemu działalność rolniczą – wpisanemu do ewidencji producentów prowadzonej przez ARiMR, który uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich.
Jak przekazać gospodarstwo?
Jednym z warunków uzyskania premii jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa, tj. gruntów rolnych oraz zwierząt, na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw. Gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju.
Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe, czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. Ponadto rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez okres co najmniej pięciu lat.
Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.
Jaka jest wysokość pomocy?
Wysokość wsparcia stanowi 120% rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Premia naliczana jest od daty trwałego przekazania gospodarstwa do 31 grudnia 2020 r. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo.
Co po otrzymaniu premii?
Przez pięć lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa, rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się w ARiMR o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020 i założyć własną firmę.
MD