Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Na rehabilitację i zakup sprzętu

W 2019 r. osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z nowych możliwości wsparcia. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował zasady przyznawania środków na pomoc osobom niepełnosprawnym w ramach programu „Aktywny Samorząd” na 2019 r.

W porównaniu z poprzednimi edycjami programu wprowadzono nowe formy pomocy, m.in. możliwość dofinansowania zakupu elektrycznego skutera dla osoby niepełnosprawnej oraz pomoc osobom niesłyszącym w uzyskaniu prawa jazdy, dostosowania samochodu i zakupie komputera. W ramach programu „Aktywny samorząd” PFRON przekazuje samorządom powiatowym i wojewódzkim dodatkowe środki na pomoc osobom niepełnosprawnym. Przeznaczone są one na likwidację barier transportowych (pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, dostosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej) oraz barier w poruszaniu się (dofinansowanie do zakupu skuterów elektrycznych, konserwacji elektrycznych wózków inwalidzkich, zakupu i konserwacji protez kończyn).

Pieniądze mogą również zostać wydane na likwidowanie ograniczeń w dostępie do informacji czy komunikacji (zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania), a także na pomoc w uzyskaniu wykształcenia wyższego (opłacenie czesnego na studiach płatnych lub pokrycie innych kosztów związanych ze studiami).

Na realizację programu „Aktywny samorząd” w 2019 r. przeznaczono kwotę prawie 147 mln zł.

Z kolei konkurs „Szansa-Rozwój-Niezależność” przeznaczony jest dla organizacji pozarządowych. W jego ramach organizacje mogą uzyskać środki na realizację projektów dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, zaś zlecanie realizacji zadań następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu. Idea zlecania zadań oparta została o zasadę subsydiarności, co oznacza, że na szczeblu centralnym powinny być realizowane te zadania, które nie mogą być skutecznie realizowane przez szczebel niższy. Decyzje powinny więc zapadać na poziomie możliwie najbliższym beneficjentom pomocy, a więc głównie w samorządach terytorialnych.

 

Również dla niedosłyszących

W bieżącym roku nie tylko osoby niepełnosprawne ruchowo, ale również niesłyszące będą mogły otrzymać dofinansowanie do kursu i egzaminu na prawo jazdy kategorii B, dostosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania. Osoby niesłyszące mogą więc wyposażyć posiadany samochód m.in. w urządzenie wykrywające sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego i ostrzegające kierowcę, dodatkowe oświetlenie twarzy pasażera, by czytać z ruchu warg, oraz aplikacje umożliwiające porozumiewanie się z pasażerami poprzez wiadomości tekstowe.

Nowością w programie „Aktywny samorząd” będzie możliwość dofinansowania zakupu przez osobę niepełnosprawną ruchowo skutera elektrycznego lub dodatkowego napędu elektrycznego do ręcznego wózka inwalidzkiego.


Jak i gdzie?

Wniosek o przyznanie pomocy w ramach wybranej formy wsparcia składa osoba niepełnosprawna (lub jej przedstawiciel prawny) do właściwego terytorialnie powiatowego centrum pomocy rodzinie. Procedura nie jest skomplikowana. PCPR realizuje także inne zadania ustawowe finansowane ze środków PFRON, jest to zatem instytucja znana wnioskodawcom, a przede wszystkim bliska miejsca zamieszkania. Wniosek można złożyć osobiście lub przesłać pocztą. Formularz jest dostępny w powiatowym centrum pomocy rodzinie lub na stronie internetowej samorządu powiatowego.

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ustala samorząd powiatowy, zazwyczaj jest to początek drugiego kwartału. Nabór wniosków kończy się 31 sierpnia. Dokumenty o dofinansowanie nauki na studiach składa się dwukrotnie: do 30 marca oraz do 10 października. Są one rozpatrywane według skróconej procedury, ograniczającej się do weryfikacji formalnej.

Wnioski zostają poddane ocenie pod względem formalnym, czy wnioskodawca spełnia warunki uczestnictwa w programie.

JAG