Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Na rosyjską nutę

W ostatnich dniach kwietnia miasto Siedlce gościło 129 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski, którzy przyjechali na I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka”.

Podczas imprezy, która odbyła się w sali „Podlasie”, uczestnicy zaprezentowali bardzo bogaty repertuar. Publiczność usłyszała piosenki ludowe, żołnierskie oraz współczesne utwory w różnych aranżacjach.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Adam Bobryk – wiceprzewodniczący rady miasta, przewodniczący jury; Józef Bryll ze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, prof. Danuta Budniak z Instytutu Neofilologii i Badań Interdyscyplinarnych UPH w Siedlcach, Michał Hołownia – dyrektor siedleckiego Zespołu Szkół Muzycznych, Krzysztof Boruta – zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, Dariusz Różański – doradca metodyczny SCDiDN w zakresie muzyki, Jana Jodłowska – nauczyciel języka rosyjskiego w gimnazjum w Domanicach Kolonii, Mariola Duk – nauczyciel IV LO w Siedlcach.

Zwycięzcy

Nagrody przyznano najlepszym solistom i zespołom ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. Pierwsze miejsce oraz nagrodę Grand Prix, którą jest wyjazd do Rosji, zdobyła Julia Kuzyka reprezentująca Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Białymstoku. W kategorii szkoła podstawowa – zespół miejsce na podium wyśpiewały Magdalena Banasiak i Katarzyna Banasiak ze SP nr 40 w Lublinie. Najlepszą wokalistką z gimnazjum okazała się Weronika Chilczuk z Publicznego Gimnazjum w Parczewie, a zespołem – Katarzyna Cichosz i Filip Pikus reprezentujący PG nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jedno z przyznanych wyróżnień otrzymała Aleksandra Łukaszewicz z SP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach.

Organizatorzy

– W ostatnich kilkunastu latach ograniczono nauczanie języka rosyjskiego w szkołach. Tymczasem nadal odgrywa on ważną rolę w rozmaitych sferach związanych z gospodarką, kulturą, współpracą międzynarodową. To język urzędowy lub pomocniczy w kilku krajach, a nieoficjalny język komunikacji w kilkunastu. Jeśli chcemy być skuteczni w polityce wschodniej, musimy go znać. Poza tym znajdujemy się blisko granicy, posługiwanie się nim winno być więc naturalne – przyznał przewodniczący jury.

Organizatorami festiwalu byli: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad imprezą objęli ambasador Federacji Rosyjskiej, prezydent Siedlec, mazowiecki kurator oświaty oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

KO