Na rzecz zniewolonych
Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa zaprasza do przyłączenia się do zaplanowanych inicjatyw.
Pragniemy odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, który mówi: „Niech każdy z nas czuje się zobowiązany, by być rzecznikiem naszych zniewolonych braci i sióstr, upokorzonych w swej godności” – zachęca s. Joanna Lipowska ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, przewodnicząca Sekcji Bakhita przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Nocne czuwanie
Pierwszą z propozycji jest nocne czuwanie pt. „Zamień noc w MOC Miłosierdzia”, które będzie miało miejsce z 3 na 4 lutego, od 21.00 do 2.00, w warszawskim kościele Świętego Krzyża.
– Tym nocnym czuwaniem przede wszystkim pragniemy poprzedzić celebrowanie Dnia Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Będzie to również sposobność modlitewnego spotkania się tych wszystkich, którzy przez cały rok, w różnych miejscach Polski, brali udział w „Nocnej Reakcji” przeciwko handlowi ludźmi, odmawiając o 3.00 w nocy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Spotkanie jest jednocześnie okazją do pochylenia się nad dramatem współczesnych niewolników i modlitwy o świat wolny od przemocy i wszelkich form zniewolenia – informuje s. J. Lipowska.
Program czuwania obejmuje następujące punkty: Eucharystia o 21.00, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś; godzina głosu ofiar handlu ludźmi, świadectwa osób wspomagających ofiary w powrocie do godnego życia, Różaniec, modlitwa uwielbienia. Zwieńczeniem czuwania będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia o 2.00. Propozycja dla osób gotowych do dalszego czuwania to projekcja filmu pt. „Nikczemny handlarz dusz”.
Okradane z dzieciństwa
Na 8 lutego, tj. Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, Sieć Bakhita proponuje, aby – w duchu jedności z całym Kościołem – włączyć w nasze osobiste, wspólnotowe i parafialne nabożeństwa modlitwę za wstawiennictwem św. Józefiny Bakhity za naszych braci i siostry przeżywających dramat niewoli.
Hasło tegorocznego Dnia Modlitwy brzmi: „To są DZIECI, nie niewolnicy!”. – Niestety, wśród współczesnych niewolników są również dzieci, które zamiast być chronione i doświadczać miłości oraz wsparcia są okradane ze swego dzieciństwa i muszą przechodzić dramaty mające swoje konsekwencje w całym ich dalszym życiu. Niechaj wyrazem naszego zaangażowania i troski o ich los będzie modlitwa – uwrażliwia s. Joanna.
Szczegółowe informacje dotyczące form działania Sieci Bakhita, podejmowanych inicjatyw, jak również programu zaplanowanych działań można znaleźć na stronie: www.siecbakhita.com oraz na profilu facebookowym.
LA