Kultura
Źródło: IZU
Źródło: IZU

Na spotkanie ze sztuką

Osiem spektakli konkursowych, sześć wydarzeń towarzyszących, na scenie wielu znanych artystów i aktorów - tak zapowiada się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja”.

Cykl powraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. OFT jest znany i lubiany, spektakle z poprzednich edycji grane były zawsze przy wypełnionej po brzegi widowni. Organizatorzy - Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce oraz Agencja Artystyczna Open Teatr - mają nadzieję, że i tym razem tak będzie. Festiwal potrwa do połowy grudnia. - Wśród spektakli znajdziemy zarówno pokazy premierowe, jak i znane produkcje. Rozpoczniemy nowością. „La Bombe” w reżyserii Sambora Czarnoty zostanie wystawione 25 i 26 września - mówił Artur Mydlak, dyrektor CKiS, podczas konferencji prasowej poświęconej OFT. To francuska sztuka z błyskotliwym, ciętym językiem.

W obsadzie wymiennie grają m.in: Anna Czartoryska-Niemczycka, Katarzyna Glinka, Karolina Sawka, Radosław Pazura, S. Czarnota, Wojciech Błach.

 

Co jeszcze w programie?

W październiku: komedia w reżyserii Artura Barcisia – „Lista męskich życzeń” oraz „Wieczór panieński plus” z Katarzyną Skrzynecką, Tomaszem Bednarkiem, Stefano Terrazzino, monodram „To tylko sex” z Olgą Bołądź, „Weekend z R.”, a także „Dobry wieczór z Pakosińską”. Wśród wydarzeń towarzyszących warto zwrócić uwagę na premierową produkcję Teatru Es – „Raj. Goodbye”. W obsadzie: Dorota Kaczorek, Maciej Czapski i Robert Protasewicz.

W listopadzie zaplanowano trzy pokazy: „Kochane pieniążki” (Anna Korcz, Lesław Żurek, Waldemar Obłoza, Robert Moskwa), „A mi to rybka” (Daria Widawska, Łukasz Nowicki, Cezary Pazura) oraz dramat z elementami komedii, w którym wystąpią m.in.: Dorota Chotecka i Jacek Lenartowicz – „Kobieta, która ugotowała męża”. Ponadto będzie można zobaczyć spektakl „Judy” oraz „Salon odnowy”.

Trzeci miesiąc festiwalowy to ostatnie produkcje konkursowe: szpitalna farsa „Wszystko w rodzinie”, komedia z kryminalną intrygą „Upiór w kuchni” (na scenie Maria Pakulnis, Krzysztof Kiersznowski, Jerzy Bończak). Na zakończenie natomiast – koncert filmowo-musicalowy Joanny Aleksandrowicz „Od nocy do nocy”, czyli najpiękniejsze utwory z musicali polskich i światowych oraz filmów.

 

Kultura w dobie pandemii

Hannę Śleszyńską – patrona artystycznego tegorocznej edycji festiwalu – będzie można podziwiać na siedleckiej scenie 4 listopada, podczas spektaklu „Judy”. Aktorka w mistrzowski sposób wciela się w rolę Judy Garland, jednej z najlepszych filmowych aktorek w historii amerykańskiego kina. – To wszechstronna kobieta, która miała intensywne i ciekawe życie, choć wypełnione również dramatami. Spektakl opiera się na przesiąkniętych humorem opowieściach o życiu i pracy J. Garland – tłumaczyła H. Śleszyńska. Aktorka opowiedziała zgromadzonym podczas konferencji również o tym, jak wyglądała kultura w lockdownie. – To był trudny rok. Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że w dniu teatru – 27 marca – wszystkie instytucje zamilkły. Zamknięcie sprawiło, że aktorzy na dobrych kilka miesięcy zostali bez pracy. Później, kiedy zaczęto wznawiać działalność przy częściowo wypełnionej widowni, to przy repertuarze komediowym, z którym ja najczęściej jestem związana. brakowało nam, aktorom, emocji i radości, jakie dawała pełna widownia. Rozproszonym na sali i uzbrojonym w maski i przyłbice ludziom brakowało luzu, pewności siebie… – mówiła. – Swego rodzaju niepewność i obawy nadal przed nami, jednak mamy nadzieję, że bogaty repertuar OFT uda się po raz kolejny w całości zrealizować – dodała H. Śleszyńska, chwaląc jednocześnie otwartą i gorącą siedlecką publiczność.

 

Zapraszamy!

Pełni optymizmu organizatorzy zapraszają zatem widzów na tegoroczny festiwal! – Zarówno aktorzy, jak i widzowie są spragnieni kontaktu ze sobą. Przygotowaliśmy ciekawą ofertę kulturalną i zapraszamy do skorzystania z niej. W teatrze możemy czuć się bezpiecznie, bowiem wszelkie wymogi sanitarne zostaną zachowane – zapewniał Wojciech Słupski, właściciel Agencji Artystycznej Open Teatr. Bilety na poszczególne spektakle można nabyć w kasie CKiS oraz online.

Iwona Zduniak-Urban