Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Na straży państwa

17 lipca na placu Wolności w Białej Podlaskiej odbyły się obchody wojewódzkiego święta policji. Głównym punktem uroczystości było nadanie sztandaru bialskiej komendzie.

Obchody zainaugurowała Msza św. w intencji wszystkich funkcjonariuszy. Eucharystii celebrowanej w kościele Narodzenia NMP przewodniczył biskup pomocniczy diecezji Piotr Sawczuk.

Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli na pl. Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel. Zgromadzonych powitał lubelski komendant wojewódzki policji nadinsp. Dariusz Działo. Przypomniał, że Policja Państwowa została powołana 96 lat temu przez sejm Rzeczpospolitej. To obecnie największa formacja mundurowa w naszym kraju. Podkreślił, że funkcjonariusze od samego początku starają się służyć społeczeństwu i pomagać w budowaniu bezpiecznego i stabilnego państwa. Nawiązując do kolejnego punktu obchodów, jakim było nadanie sztandaru, powiedział: – Ufundowany sztandar to wyjątkowy dowód zaufania dla tutejszych policjantów, dowód uznania dla ich ciężkiej pracy; to również potwierdzenie i akceptacja przez władze lokalne idei wspólnego budowania społeczeństwa. Doceniamy zaangażowanie samorządów oraz wspieranie działań na rzecz zapewnienia ładu i porządku publicznego. Bez społecznej aprobaty, pomocy władz administracyjnych, rządowych i samorządowych policja nie mogłaby skutecznie wypełniać swoich obowiązków. Szef lubelskiego garnizonu zaznaczył, że na obecną chwilę priorytetem dla policji są profesjonalizm, skuteczność, uczciwość oraz rzetelne wypełnianie misji służenia państwu i społeczeństwu.

Z Michałem Archaniołem

Potem nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru KMP w Białej Podlaskiej. Wszystko odbyło się zgodnie z policyjnym ceremoniałem. Bialska komenda, jako jedna z ostatnich w województwie, nie posiadała swojego sztandaru. Przewodniczącym komitetu, który go ufundował był prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. – Wspólnie ze starostą powiatu i wójtami, dzięki uchwałom rad miast i gmin, zgromadziliśmy środki na to, by wspomóc naszą komendę i ufundować jej sztandar. Cieszę się, że widnieje na nim patron policji, czyli św. Michał Archanioł, który jest także patronem naszego miasta. Wszystko to dzieje się w 490-lecie nadania praw miejskich Białej Podlaskiej. Dzisiejsze święto to dla naszego miasta olbrzymi prestiż. Mam nadzieję, że ten sztandar będzie przypominał policjantom o wdzięczności mieszkańców miasta i powiatu za ich ofiarną pracę na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa tego regionu – mówił włodarz.

Sztandar poświęcili wspólnie bp. Piotr Sawczuk i ks. Marcin Gościk z bialskiej parafii prawosławnej.

Ojczyzna i prawo

Podczas obchodów wręczono także policyjne awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Ważnym punktem było również przekazanie dziesięciu nowych pojazdów (Kia Sportage) dla jednostek podległych pod komendę wojewódzką w Lublinie. – Cztery radiowozy zostaną w naszej bialskiej jednostce. Jeden trafi do KMP w Białej Podlaskiej, kolejne do komisariatów w Parczewie, Włodawie i Radzyniu Podlaskim – informuje Jarosław Janicki, oficer prasowy bialskiej KMP.

Jednym z głównych gości obecnych na święcie policji był nadinsp. Wojciech Olbryś, zastępca Komendanta Głównego Policji. W swoim przemówieniu zaznaczył, że lubelski garnizon jest jednym z wiodących w kraju. Przynależący do niego funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo ponad dwóch milionów ludzi. – Ich działanie ukierunkowane jest nie tylko na zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej, ale także tej pospolitej, najbardziej dokuczliwej dla obywateli – mówił W. Olbryś. W swoim wystąpieniu zwrócił się także do bialskich funkcjonariuszy: – Nadanie sztandaru jednostce policji to wielkie wydarzenie nie tylko w życiu waszej jednostki, waszego miasta, ale także w życiu każdego z was. Sztandar w szczególny sposób zobowiązuje do przestrzegania etyki zawodowej, honoru i godności policjanta. Policja stoi bowiem na straży państwa, jego konstytucji i prawa. Wyhaftowane na płacie sztandaru słowa „Ojczyzna” i „Prawo” niech staną się waszym mottem życiowym.

Uroczystości na pl. Wolności zakończyła defilada pięciu kompanii honorowych: KWP w Lublinie, Wielonarodowej Brygady w Lublinie, KWP Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Oprawę obchodów święta policji uświetniła orkiestra reprezentacyjna KGP. Oficjalnym obchodom towarzyszyły: pokaz sprzętu policyjnego i wystawa zbiorów historycznych. Nie zabrakło też konkursów z zakresu ruchu drogowego i możliwości oznakowania rowerów.

AWAW