Na sukces trzeba zapracować
W XV i XVI w. każdy, kto chciał uchodzić za człowieka uczonego, musiał posiadać obszerną wiedzę z kilku dziedzin. Współczesny „człowiek renesansu” ma gorzej. Bo oprócz tego, że wiedzy do przyswojenia jest o wiele więcej, musi biegle znać kilka języków, orientować się w bieżących wydarzeniach społecznych, gospodarczych i politycznych, obsługiwać komputer, a także znać się na sztuce. To otwiera mu drogę do lepszej przyszłości, cudownego życia oraz satysfakcjonującej pracy. Tyle stereotypy i powszechna opinia. A jak jest naprawdę?
Jak wybrać?
Większa presja na pozaszkolne dokształcanie dziecka panuje w miastach, zwłaszcza dużych. Tutaj, gdy pociecha skończy lekcje w szkole, zaraz biegnie na dodatkowe. Najczęściej są to języki obce, zajęcia sportowe, artystyczne lub bardziej wymyśle. – Zapisywałam syna na przeróżne zajęcia – mówi mama 12-letniego Jacka z Białej Podlaskiej. – Były lekcje języków obcych, pływanie, szachy, kółko taneczne… Teraz jest na etapie fotografii i mam nadzieję, że zainteresuje się nią na dłużej. Jeśli nie, będziemy szukać dalej. Chcę, żeby miał w życiu jakąś pasję, zamiast przesiadywać pod trzepakiem.
Dodatkowe zajęcia nie sprawią, że każde dziecko zrobi oszałamiającą karierę, ale na pewno pomogą. Zajęcia plastyczne rozwijają zdolności manualne, koordynację ruchów oraz poprawiają koncentrację, przez co przygotowują do zajęć szkolnych. Plastyka uruchamia wyobraźnię i zdolności twórcze. Zajęcia muzyczne przede wszystkim wyrabiają poczucie rytmu, ale też rozwijają wyobraźnię, ułatwiają opanowanie emocji, a ponadto są wspaniałą zabawą. Taniec z kolei to forma zdrowej aktywności, która poprawia koordynację ruchową i poczucie rytmu. Takie zajęcia uczą funkcjonować w grupie i pozwalają rozładować nadmiar energii. Kółka teatralne to dobry wybór zarówno dla dzieci, które uwielbiają być w centrum uwagi, jak i dla nieśmiałych maluchów. Podczas występów na scenie uczą się pokonywać tremę oraz oswajają z wystąpieniami przed publicznością, co pozwoli im w przyszłości swobodnie radzić sobie podczas odpowiedzi przy tablicy lub wystąpień i prezentacji. Sport, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, pozwala dotlenić mózg, co sprawia, że wzrasta sprawność nie tylko ciała, ale i umysłu. ...
Monika Grudzińska