Kultura
Źródło: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Źródło: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Na tropie przeszłości

Wspólnymi siłami udało się rozwikłać kilka tajemnic przeszłości miasta. W Muzeum Sił Powietrznych odbyło się spotkanie z cyklu „Dęblin na dawnej fotografii”.

Placówka od dłuższego czasu zaprasza miłośników historii do dzielenia się wspomnieniami o istniejących i nieistniejących obiektach związanych z lotniskiem oraz jego otoczeniem. 3 grudnia udało się zrealizować kolejne spotkanie połączone z prezentacją zdjęć.

Tym razem zaprezentowane fotografie stanowiły archiwalne materiały po inżynierze Michale Trembeckim. W latach 20 budował on obiekty dęblińskiego lotniska, a postępy prac dokumentował na zdjęciach. Stąd jego zbiór stanowi unikalną dokumentację rozwoju lotniska i miasta. Ci, którzy 3 grudnia przyszli do muzeum, mogli obejrzeć prezentację, która powstała na podstawie archiwum inżyniera. Pokazano m.in.: budynek dawnego działu nauk, będący niegdyś siedzibą głównej składnicy lotniczej „stary folwark”, wille oficerskie, fort trzeci z hangarami, strzelnicę, magazyny. W bogatym zbiorze Trembeckiego znalazły się także fotografie wieży ciśnień z 1926 r., kompleksu pałacowego oraz osiedla dla podoficerów, gdzie w jednym z bloków mieszkał znany por. pilot Franciszek Żwirko. Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, który poprowadził spotkanie, przyznał, iż bardzo zależało mu na ustaleniu dokładnego adresu pilota. Niestety na podstawie przedstawionych zdjęć nie udało się to, rozszyfrowano natomiast kilka innych budynków i ich lokalizacji. – Dzięki naszym gościom poznaliśmy nowe wątki dotyczące przeszłości lotniska. A niektórzy nawet podzielili się swoimi prywatnymi zbiorami – zaznacza P. Pawłowski, dodając, iż każda pozyskana podczas spotkania wiadomość z pewnością się przyda. Ma to związek z planami placówki. – Obecnie przygotowujemy album pt. „Szkoła Orląt na dawnej fotografii” oraz mapę „Twierdza Dęblin” – informuje dyrektor.

Tomasz Kępka