Rozmaitości

Na urlop z apteczką

Wakacyjny wyjazd kojarzy się z beztroską i relaksem. To jednak również czas, w którym dochodzi do różnego rodzaju infekcji, urazów czy kontuzji. W takich sytuacjach niezbędna może się okazać specjalnie przygotowana apteczka. Co powinno w niej się znaleźć?

Przede wszystkim medykamenty dostosowane do miejsca, w którym będziemy wypoczywać, i rodzaju aktywności. Inne problemy zdrowotne mogą się pojawić na plaży, inne na basenie, a jeszcze inne na biwaku w lesie czy w trakcie górskiej wędrówki. Zanim jednak pomyślimy o dodatkowych środkach ochronnych, do walizki spakujmy leki przyjmowane stale. Wiele osób cierpi na choroby przewlekłe, takie jak astma, cukrzyca czy nadciśnienie, które wymagają regularnego uzupełniania substancji leczniczych. Upewnijmy się, że mamy zapas leków wystarczający na cały wyjazd. Warto również przygotować kilka dawek dodatkowych, w razie ewentualnego przedłużenia urlopu. Zadbajmy o wypisanie zapasowej recepty, by móc w razie potrzeby wykupić leki w miejscu wypoczynku.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę, poprośmy lekarza o receptę w języku angielskim, dzięki której kupimy medykamenty na terenie Unii Europejskiej. Zabierzmy także ze sobą zaświadczenie o przyjmowanych środkach, zwłaszcza jeśli są w formie zastrzyków. Każdy kraj stosuje inne obostrzenia dotyczące wwożenia leków, do których należy się dostosować. Znajdziemy je na stronie ministerstwa spraw zagranicznych. Dodatkowo posiadanie dokumentacji medycznej może znacznie usprawnić kontrolę graniczną.

 

Na wypadek wymiotów i biegunki

Na wakacjach stosunkowo często przytrafiają się problemy żołądkowo-jelitowe. O bolący brzuch i biegunkę nietrudno, zwłaszcza w przypadku innej flory bakteryjnej. Zmiana klimatu i lokalna kuchnia w przypadku pobytu w krajach egzotycznych mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie: leki na biegunkę – chronią błony śluzowe i zapobiegają utracie wody; środki przeciwwymiotne – przeznaczone zwłaszcza dla dzieci oraz seniorów, u których nadmierne wymioty mogą być szczególnie groźne; probiotyki – przywracają równowagę bakteryjną flory jelitowej.

Wakacyjna apteczka powinna zawierać elektrolity. To uniwersalny środek, który można podawać dzieciom i dorosłym zarówno w razie wymiotów, jak i biegunki. W obu przypadkach podstawą postępowania jest bowiem nawodnienie pacjenta i uzupełnienie utraconych elektrolitów. Można je pić również w upalne dni, kiedy mocno się pocimy i zaczynamy czuć z tego powodu osłabienie.

 

Na ból i gorączkę

Pozycja obowiązkowa w wakacyjnej apteczce to także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Nowe otoczenie wiąże się też często ze stresem. Ten może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego czy powodować problemy żołądkowe. Jeśli mamy tendencję do tego rodzaju dolegliwości, zaopatrzmy się w łagodne krople roślinne, tabletki na wzdęcia lub zaparcia.

Radość z podróżowania odbiera także tzw. choroba lokomocyjna. W każdej wakacyjnej apteczce powinno znaleźć się miejsce na tabletki, które łagodzą dolegliwości związane z kinetozą. Zabierzmy ze sobą tego rodzaju środek, nawet jeśli nie mamy dolegliwości podczas jazdy samochodem. Choroba lokomocyjna może pojawić się podczas podróży innym środkiem transportu, a także drogą morską.

 

Kremy z filtrem na słońce

Wyjeżdżając na letni wypoczynek, nie można zapomnieć o preparatach związanych z działaniem słońca. Poparzeń możesz nabawić się nie tylko na plaży, ale i podczas górskich wędrówek czy spacerów. Nie zapominajmy o ochronie głowy – nośmy czapki, chusty lub kapelusze, a także o lekkim i przewiewnym ubraniu. Do walizki spakujmy krem z wysoką ochroną UVA/UVB, preparat na złagodzenie oparzeń słonecznych oraz chłodzące i nawilżające balsamy na świeżą opaleniznę.

Warto również zaopatrzyć swoją apteczkę w tabletki do ssania na ból gardła. Bolące gardło czy katar często przytrafiają się podczas wakacji, zwłaszcza jeśli jesteśmy narażeni na zmianę temperatur. Dlatego dobrze mieć ze sobą preparat udrażniający górne drogi oddechowe.

 

Pomoc przy ugryzieniu czy otarciu

Bąble po ukąszeniach komarów i dokuczliwe swędzenie potrafią zepsuć nawet najbardziej udany wypoczynek. Dlatego warto mieć ze sobą leki na ukąszenia, które szybko załagodzą objawy związane z odczynem skórnym, takie jak obrzęk, świąd oraz zaczerwienienie. W razie zaostrzenia dolegliwości warto zaopatrzyć się również w doustne leki przeciwalergiczne. Wziąć ze sobą można także środki odstraszające komary i witaminę B complex, która ma powodować wydzielanie przez organizm zapachu odstraszającego owady. W przypadku uczulenia na jad owadów, warto mieć przy sobie calcium, które zażyjemy zaraz po ukąszeniu.

W apteczce powinny także znaleźć się: środek do dezynfekcji (woda utleniona lub preparat o działaniu antyseptycznym) oraz gaziki jałowe. Przydać może się również bandaż do zabezpieczenia drobnych urazów. Nie zapomnijmy o plastrach, zwłaszcza wodoodpornych. Weźmy również pęsetę – przydaje się w wielu sytuacjach (np. do wyjęcia drzazgi).

Warto pamiętać, by w ramach oszczędności miejsca w walizce nie wyciągać leków z pudełek. Dzięki temu nie tylko łatwiej je znajdziemy, ale też nie pomylimy z innymi. Poza tym na pewno przyda się ulotka informacyjna, w której znajdziemy niezbędne do stosowania leków informacje.

Niezależnie, czy w czasie wakacji będziemy mieć łatwy dostęp do apteki czy też nie, najważniejsze leki powinniśmy mieć przy sobie. Dzięki temu szybciej złagodzimy nagle pojawiające się dolegliwości. Apteczka na wakacje powinna zawierać m.in. leki na:

– problemy żołądkowe,

– reakcje alergiczne,

– dolegliwości bólowe,

– chorobę lokomocyjną,

– dolegliwości, na które od dawna cierpią członkowie rodziny,

– gorączkę,

– złagodzenie oparzeń słonecznych i ukąszeń owadów.

Apteczka na wyjazd dla seniora

Osoby starsze muszą zadbać o wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na wyjazd wakacyjny w szczególny sposób. Oprócz środków rekomendowanych na wszelki wypadek pacjentowi nie może zabraknąć leków do codziennego stosowania. Dlatego należy zaopatrzyć się przed wyjazdem w ich odpowiednią ilość, a nawet wcześniej zgłosić do lekarza po niezbędne recepty. Zranienia podczas wyjazdu, biegunka, ukąszenia to jedno, ale osoby starsze szczególnie źle znoszą upał. W ich przypadku krem ochronny z filtrem UV oraz picie wody to za mało. Konieczne jest nakrycie głowy, przewiewny ubiór chroniący przed słońcem oraz uzupełnianie elektrolitów. Najlepiej też unikać słońca w godz. 10.00-16.00, kiedy świeci ono najbardziej intensywnie.

HAH