Na wojskowo i ludowo
W sobotnie popołudnie boisko zamieniło się w poligon. Mieszkańcy Sosnówki wysłuchali koncertu piosenki wojskowej, a potem brali udział w konkurencjach siłowych. Atrakcją był paintball, strzelanie z wiatrówki i pokaz w wykonaniu strongmenów. Wiele emocji wzbudził także tor przeszkód. Po wysiłku na wszystkich czekała smaczna grochówka. Ostatnim punktem była dyskoteka prowadzona przez trzech didżejów.
Niedziela upłynęła pod znakiem folkloru i ekologii. Przed publicznością wystąpiły grupy „Echo Roztocza” z Krasnobrodu, „Arabeska” z Mircza i „Bokińczanki” z Bokinki Pańskiej. Wieczorem zagrała grupa „Bruno”. Gwiazdą był jednak Tomasz Niecik, który porwał do tańca całą miejscowość.
Nad dwudniową imprezą czuwało Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury z Hrubieszowa. Jego członkowie zatroszczyli się, by każdy znalazł coś dla siebie, zwłaszcza najmłodsi: prowadzili zabawy i konkursy, zachęcali do malowania na drewnie i zabaw sportowych. Podczas Święta Sosny swoje umiejętności prezentowały panie, które wzięły udział w kulinarnym szkoleniu 50+, finansowanym ze środków europejskich. Częstowały m.in. kanapkami ze smalcem i parzonymi ogórkami oraz smacznym ciastem i pączkami.
Tegoroczna impreza została zorganizowana dzięki środkom uzyskanym w ramach funduszu małych projektów, wspieranego przez Bialskopodlaską Lokalna Grupę Działania. Gmina Sosnówka prowadzi też kilka innych projektów.
– Jesteśmy odpowiedzialni za realizację drugiego etapu projektu budowy dróg gminnych w obszarze turystycznym „Dolina Zielawy”, w miejscowości Czeputka stawiamy wiejską świetlicę i uczestniczymy w projekcie zakładającym stworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków – tłumaczy wójt gminy Krzysztof Bruczuk. Dzięki europejskim środkom, w Sosnówce założona zostanie także instalacja solarna i utworzony punkt wychowania przedszkolnego.
Agnieszka Wawryniuk