Kultura
Źródło: AJ
Źródło: AJ

Na wschodnią nutę

Blisko 480 wykonawców z Polski, Ukrainy i Białorusi wystąpiło na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w. Była to już 20 edycja jednego z największych wydarzeń kulturalnych i religijnych w regionie.

Tu, na naszej gościnnej ziemi terespolskiej, od wielu lat zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, prawosławia i katolicyzmu.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Szczególnym akcentem był i jest obchodzony w obrządku zachodnim i wschodnim okres świąt Bożego Narodzenia, w czasie których są śpiewane kolędy. Stąd właśnie na pograniczu kultur z inicjatywy prawosławnego ks. płk. Aleksego Andrejuka i ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Krzysztofa Króla zrodził się przegląd kolędniczy, który od siódmej edycji przekształcono w Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich – tymi słowami przywitała widownię dyrektor festiwalu Anna Pietrusik. Towarzyszyli jej proboszcz prawosławnej parafii w Terespolu ks. Jarosław Łoś oraz burmistrz miasta Jacek Danieluk.

Słowo od arcybiskupa

Tradycyjnie słowo do uczestników skierował także prawosławny abp lubelsko-chełmski Abel. „Gościmy najlepsze chóry naszych wschodnich sąsiadów, ale również chóry parafialne naszej ziemi dające świadectwo bogactwa liturgicznego prawosławnej kultury. Wszystkim uczestnikom tegorocznego kolędowania życzę modlitewnie szczodrych darów Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności na nowy 2015 r.” – napisał prawosławny hierarcha.

Nie tylko polsku i ukraińsku

W jubileuszowej edycji wystąpiło 480 wykonawców reprezentujących 16 zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Większość stanowiły chóry prawosławne śpiewające kolędy ukraińskie. Jednak część zespołów

wyszła poza ramy utworów wschodniosłowiańskich, np. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wykonał polskie kolędy oraz francuskie, angielskie, anglosaskie pieśni kolędowe. Chór dziecięco – młodzieżowy katedry prawosławnej z Winnicy (Ukraina) zaprezentował także utwory w języku niemieckim, hiszpańskim, wenezuelskim, peruwiańskim i włoskim

Połączone chóry z Garwolina i Sobień-Jezior zaśpiewały po polsku i ukraińsku. Z programem świątecznym i kolędą białoruską „Chto da jaśli Betlejemski” wystąpił zespół Gamanina z Mińska Białoruskiego.

Niezwykle atrakcyjnie zaprezentowała się lwowska kapela bandurzystów Karpaty. W ciekawej aranżacji wykonał ukraińskie kolędy zespół Czeremszyna z Czeremchy.

Wszyscy wygrali

Wszystkie występujące zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy, ikonę z Matką Boską oraz rzeźbę kolędnika. Organizatorzy festiwalu – Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko- Chełmska, MOK w Terespolu, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej z Terespola – zadbali o udział w festiwalu zespołów o wysokim poziomie artystycznym. Imprezie towarzyszyły też wystawa rzeźb Zbigniewa Golca z Kodeńca, film przypominający historię przeglądu, a Andrzej Boublej, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu i dyrygent chóru katedry prawosławnej z Lublina, otrzymał nagrodę marszałka Lubelszczyzny.

Adam Jastrzębski