Aktualności
Na wschodnią nutę

Na wschodnią nutę

25 i 26 stycznia w hali sportowej przy ul. Sienkiewicza w Terespolu odbędzie się 25 Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich - jedno z największych wydarzeń kulturalno-religijnych w tej części Europy.

Terespolskie kolędowanie ma swój początek w 1996 r. Początkowo była to impreza jednodniowa, na której występowało niewielu wykonawców z regionu. Jednak nowatorska wówczas inicjatywa szybko spotkała się z uznaniem i zyskała rozgłos. Obecnie przesłuchania festiwalowe trwają dwa dni. W imprezie biorą udział zespoły z Polski, Białorusi, Ukrainy, a w tym roku – także z Rosji.

Celem festiwalu jest kultywowanie i pielęgnowanie zwyczajów bożonarodzeniowych oraz prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego południowego Podlasia. Spotkanie ma zasięg międzynarodowy i służy wzajemnemu poznaniu dorobku kulturowego, wymianie doświadczeń i integracji środowisk wielokulturowych.

– Jako organizatorzy staramy się, by co roku pojawiały się nowe chóry i zespoły, których publiczność jeszcze nie widziała. I wydaje mi się, że widzowie odwdzięczają nam się tym, iż tak licznie uczestniczą w każdej edycji imprezy. A przyjeżdżają do nas nawet z najdalszych zakątków Polski. Dla nas, organizatorów, to ogromna nagroda i satysfakcja. Cieszymy się, gdyż gościmy na festiwalu blisko 700 osób każdego dnia. Na pewno jest to związane z faktem, iż nasz festiwal jest ciekawy – podkreśla Anna Pietrusik, dyrektor festiwalu.

Podczas dwóch dni przesłuchań wystąpią chóry i zespoły z Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Rosji.

– Festiwal rozpoczęty w 1996 r. jako przegląd chórów kolędniczych, później zmieniający nazwy, formułę, charakteryzujący się różnorodnością wykonawców. Nie zmieniło się jedno: jego serce. To wydarzenie ciągle świadczy o wschodnich tradycjach Bożego Narodzenia – zaznacza Andrzej Boublej, dyrektor artystyczny festiwalu.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu, urząd miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu.

MD