Na wysokim poziomie
Konkurs na stałe wpisał się kalendarz imprez artystycznych regionu. Do literackich zmagań stają twórcy nieprofesjonalni i niezrzeszeni w związkach twórczych z różnych stron Polski, czasem odległych od Łosic miejscowości, którzy prezentują nigdzie dotąd niepublikowane ani nienagradzane wiersze. Zgodnie z hasłem przewodnim, tematyka prac nawiązuje do ziemi ojczystej, której przed laty z powodzeniem służył Łosicki Zespół Aukcyjny „Starostwo”. Kierował nim nieżyjący już Romuald III Mikoszewski – człowiek renesansu, pedagog, historyk, artysta plastyk, literat, malarz i wielki społecznik. Wzorując się na jego życiu i działalności artystycznej, organizatorzy konkursu (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej, Łosicki Dom Kultury i Fundacja Rozwoju w Warszawie) chcą zachęcić do skupienia większej uwagi na pięknie regionu, jego krajobrazie, wspaniałych i niestety ginących zabytkach oraz chlubnej historii i tradycjach patriotycznych.
Tegoroczną edycję patronatem objęli: starosta łosicki Czesław Giziński i burmistrz Łosic Janusz Kobyliński, a zrealizowana została przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego. XIII Konkurs, w którym uczestniczyło 29 autorów, był przeglądem różnych tendencji literackich i pokoleń. Zdaniem przewodniczącego TPZŁ Tomasza Dobrowolskiego nadesłane teksty reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Prace oceniali: eseista i krytyk literacki Jan Zdzisław Brudnicki (przewodniczący), reżyser i aktor Andrzej Głowacki, poeta i prozaik z Międzyrzeca Podlaskiego Ryszard Kornacki, polonista z Łosic Włodzimierz Chemycz i T. Dobrowolski. Ostatecznie jury przyznało równorzędne I miejsce Markowi Pietrzeli z Białej Podlaskiej (wyróżniony w ubiegłym roku) oraz Urszuli Kopeć-Zaborniak z Majdana Królewskiego w województwie podkarpackim (laureatka XII konkursu). Miejsce II zajęła Edyta Wysocka z Miastka w województwie pomorskim. Wyróżnienia otrzymali: Olga Tarasiuk z Łosic oraz 2-krotnie E. Wysocka.
Poza pamiątkowymi dyplomami wszystkim laureatom wręczono albumy poświęcone Łosicom. Jurorzy wyrazili też uznanie dla mecenasów życia duchowego i tych wszystkich, którzy doceniają rolę kultury w życiu człowieka. Bez ich pomocy nie doszłoby do organizacji tradycyjnego już konkursu, którego rozpisanie zaproponował przed laty przyjaciel Mikoszewskiego, literat z Siedlec, Sławomir Leopold Wysocki.
Po ogłoszeniu wyników zaprezentowane zostało „Herbertorium” – oratorium według twórczości Zbigniewa Herberta w wykonaniu Teatru „ES”. Wiersze uczestników konkursu recytowali uczniowie z kółka teatralnego w Łosicach: Beata Bahniuk, Katarzyna Olichwiruk i Dominik Wasiluk, przygotowani przez Joannę Węglarską.
Tadeusz Nieścioruk