Rozmaitości
Źródło:
Źródło:

Na zdrowie!

Placówka edukacyjna w Mostowie prowadzi szereg ciekawych inicjatyw proekologicznych i prozdrowotnych. Wszystko w ramach programu grantowego „Ogród obfitości z mostowskich włości”.

 
Dyrektor Elżbieta Ołdachowska nie ukrywa, że w mostowskiej szkole naprawdę dzieje się wiele. – Ruszyliśmy pełną parą, chociaż rok szkolny dopiero co się rozpoczął – podkreśla, dodając: – Nie możemy jednak z niczym zwlekać. Chcemy bowiem maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam udział w programie „Masz pomysł? Podziel się posiłkiem”, sponsorowanym przez firmę Danone.

Wśród wielu przedsięwzięć można wymienić choćby wrześniowe „Święto maliny i aronii”. Akcja, w czasie której dzieci poznawały walory zdrowotne tych owoców, składała się z części teoretycznej, praktycznej i… „smacznej”. Z zebranych na pobliskiej plantacji malin uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami przygotowali bowiem pyszności – makaron ze śmietaną i syropem malinowym, naleśniki z malinami, kompot z malin i aronii, malinową galaretkę, a na deser smakowite biszkopty z bitą śmietaną i malinami. Efekt wspólnej pracy był nie tylko kolorowy, ale przede wszystkim bardzo smaczny.

Zorganizowano również wycieczkę edukacyjną do Białej Podlaskiej. Celem wyprawy było zwiedzanie miejscowej zamrażalni owoców. To właśnie do tego przedsiębiorstwa trafiają truskawki, aronia oraz maliny, pochodzące z upraw z Mostowa i okolic. Dzieci miały więc okazję zobaczyć, co dzieje się z owocami, które często wraz z rodzicami zbierają ze swoich plantacji i sprzedają na skupie. – Oglądaliśmy wszystkie pomieszczenia znajdujące się w zamrażalni oraz pracę ludzi tam zatrudnionych. Najkrócej byliśmy w sortowni i magazynie, ponieważ temperatura w tych pomieszczeniach sięga -20°C. Dzieci były bardzo zainteresowane znajdującymi się tam maszynami i urządzeniami, ponieważ nigdy dotąd nie miały okazji zwiedzenia takiego miejsca. Pozwolono nam nawet spróbować mrożonych truskawek, które akurat były sortowane i pakowane. Bardzo dziękujemy dyrekcji Pol Kres-u w Białej Podlaskiej za miłe przyjęcie i udostępnienie nam obiektu do zwiedzania – zaznacza dyrektorka placówki.

Akcje w ramach szkolnego projektu „Ogród obfitości z Mostowskich włości” trwają już od kwietnia. – Organizowaliśmy m.in. dożywianie dzieci, udział w konkursach, wyjazdach, zbiórkach surowców wtórnych. Przed nami z pewnością jeszcze wiele innych ciekawych wydarzeń i działań – informuje E. Ołdachowska.

GU