Nadbużańskie krajobrazy
Na starcie stawiły się rodziny z dziećmi, grupy znajomych, pasjonaci kolarstwa i zawodowi rowerzyści. Połączyła ich pasja do jazdy na rowerze oraz uroki nadbużańskiego krajobrazu. Jak co roku impreza rozpoczęła się na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Trasa miała niespełna 58 km, ale dzięki zaplanowanym postojom rowerzyści mieli czas na zwiedzanie i podziwianie piękna przyrody i architektury. Pierwszym przystankiem był pensjonat Uroczysko Zaborek, gdzie gospodarze przygotowali poczęstunek oraz oprowadzili uczestników rajdu po pensjonacie i okolicy.
Czas na chwilę zadumy i kontemplacji
Następnie, po kilkunastu kilometrach cykliści dojechali do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Drewniany zespół cerkiewny z dzwonnicą pełni funkcję muzeum i ośrodka dokumentacji prześladowań podlaskich unitów. Miejsce to zachęca do refleksji i zadumy. Kolejnym punktem na mapie rajdu był pałac Cieleśnica oddalony o 10 km. Gospodarze miejsca przygotowali domowe ciasto, miód z pobliskiej pasieki oraz masło i chleb własnego wypieku. Po chwili odpoczynku na hamakach i leżakach cykliści ruszyli do stadniny koni w Janowie Podlaskim.
Nie tylko kulinarne atrakcje
Po powrocie do Zamku Biskupiego na kolarzy czekały kolejne atrakcje. Plenerowy gabinet masażu zorganizowany przez wykwalifikowanych pracowników SPA, degustacja produktów regionalnych, występy zespołów muzycznych z rejonu oraz ognisko i poczęstunek przygotowany przez szefów kuchni. Warto podkreślić, że część dochodu zebranego z wpisowego od uczestników została przeznaczona na pomoc dla potrzebującej rodziny z okolic Janowa Podlaskiego.
Stowarzyszenie Nadbużańskich Dworów i Pensjonatów, Stowarzyszenie Wspólnota Arche i Grupa Arche zaprasza już na VIII edycję rajdu w 2020 r.
MK