Region
Źródło: AE
Źródło: AE

Nadzieja dla żywych

20 maja odbyła się uroczystość otwarcia po zakończeniu prac renowacyjnych cmentarza żydowskiego w Łosicach, zniszczonego przez Niemców podczas II wojny światowej.

Kirkut wrócił na swoje historyczne miejsce jako symbol tragedii tysięcy Żydów wywiezionych z południowego Podlasia do Treblinki. Jego odnowienie sfinansowali potomkowie łosickich Żydów, przy organizacyjnym wsparciu fundacji Polsko-Żydowski Projekt Odnowy Cmentarzy Żydowskich w Polsce, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i lokalnego samorządu. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz PŻPOCŻwP.

Uroczystość miała charakter międzynarodowy. Udział w niej wzięli m.in.: bp Zbigniew Kiernikowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, ambasador Izraela Dawid Peleg, przedstawiciele Ambasady USA i prezydenta RP, naczelny koordynator Polsko-Żydowskiego Projektu Odnowy Cmentarzy Żydowskich w Polsce dr Norman Weinberg, przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji żydowskich oraz mieszkańcy Łosic.

– Ten cmentarz niesie nadzieję też dla żywych. To wynik współpracy i pojednania polsko-żydowskiego. W Łosicach pozostał jeden z największych zbiorów macew. Wiele jest unikatowych. Polska i Łosice powinny być dumne z odnowienia tego cmentarza – powiedział M. Schudrich, który uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy bramie wejściowej i tam odmówił kadisz. Za zmarłych modlili się także księża i wierni katoliccy. Minutą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłej Ireny Sendlerowej, która w czasie okupacji uratowała około 2500 żydowskich dzieci.

N. Weinberg nawiązał do faktu, że kilka dni przed uroczystością nieznani sprawcy pomalowali farbą macewy i bramy cmentarza. Ostro potępił ten akt wandalizmu i wyraził nadzieję, że odpowiednie służby znajdą przestępców.

Przed uroczystością w Urzędzie Miasta i Gminy odbyło się wręczenie orderów i odznaczeń za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o wielokulturowym dziedzictwie Polski, działalność na rzecz ochrony i renowacji zabytków kultury żydowskiej, a w szczególności zaangażowanie w dzieło odnowy żydowskich cmentarzy. Norman Weinberg zostali odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a burmistrz Łosic Janusz Kobyliński – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Nieścioruk