Kultura
CSiK Garwolin
CSiK Garwolin

Nadzieja na lepsze jutro

Mimo trudności, bólu i niesprawiedliwości Palestyńczycy żyją, kochają i wierzą w lepsze jutro - podkreślał Samir Isamil, prezes Forum Palestyńskiego w Polsce i ordynator oddziału pediatrycznego w szpitali powiatowym, otwierając wystawę „Palestyna oczami chrześcijan”.

Wernisaż odbył się 23 lutego w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Towarzyszyła mu promocja książki pt. „Bracia krwi”. Jest to osobista opowieść kapłana grekokatolickiego z Galilei abp Eliasa Chacoura. Urodzony w rodzinie arabskich chrześcijan duchowny na kartach publikacji konfrontuje się ze stereotypami na temat Palestyńczyków, które utrwaliły się w międzynarodowej opinii publicznej.

Polskiego wydania tej książki podjęli się autorką bloga dzisiajwbetlejem.pl i podcastu „Rozmowy w wieczerniku” Sylwia Hazboun i jej mąż – palestyński katolik – Yousef Hazboun.

 

Historia i tradycje w kadrze

To już drugie wydarzenie w CSiK, które pozwala lepiej poznać kulturę, historię i obecną sytuację w Ziemi Świętej. Pierwszym był zorganizowany w styczniu 2024 r. koncert charytatywny „Obudźmy nadzieję”. Natomiast wystawa fotograficzna „Palestyna oczami chrześcijan”, na którą składa się ponad 20 zdjęć, pokazuje bogatą historię, tradycje religijne oraz wyzwania, z którymi dziś mierzą się rdzenni chrześcijanie, potomkowie pierwszych wspólnot chrześcijańskich na świecie.

 

Opowieść o sile ducha

Podczas wernisażu obecni byli: ambasador Palestyny Mahmoud Khalifa, ambasador Algierii Mohamed Salahe Belaid oraz ambasador Syrii Radwan Loutf, a także przedstawiciele władz województwa mazowieckiego, powiatu garwolińskiego i miasta.

Gospodarzami wydarzenia byli: S. Isamil – ordynator pediatrii w szpitalu powiatowym i pomysłodawca wystawy, a także dyrektor CSiK Jarosław Kargol.

– Palestyna często pojawia się w mediach jako temat konfliktu, wojny i okupacji, ale naszą intencją jest pokazanie jej w pełniejszym świetle. Chcemy, by te fotografie przybliżyły ten kraj jako miejsce o bogatej kulturze, głębokich tradycjach i niesamowitej sile ludzkiego ducha. Mimo trudności, bólu i niesprawiedliwości Palestyńczycy żyją, kochają i wierzą w lepsze jutro. To właśnie ich nadzieja jest jednym z najważniejszych przesłań tej wystawy. Nadzieja na świat, w którym Palestyńczycy będą mogli żyć w pokoju, we własnej wolnej ojczyźnie, w którym dzieci będą mogły dorastać bez strachu, a ludzie nie będą zmuszeni opuszczać swoich domów – mówił podczas otwarcia S. Isamil, prezes Forum Palestyńskiego w Polsce.

 

W religijnym i kulturowym tyglu

S. Hazboun opowiadała o Palestynie i jej mieszkańcach. Podkreśliła, jak ważne i unikatowe miejsce w historii świata zajmują tamte ziemie, jak różnorodna jest przeszłość i nietuzinkowe dziedzictwo kulturowe tamtego obszaru. Tłumaczyła zawiłości tygla religijnego, jakim jest Palestyna, i mówiła o tym, jak wyznawcy różnych religii żyją na jednej ziemi. Po spotkaniu można było zakupić książkę „Bracia krwi”.

Garwolin jest pierwszym miastem, które gości wystawę „Palestyna oczami chrześcijan”. Następnym miejscem będzie Warszawa, a później kolejne miejscowości w Polsce.

Ekspozycję można oglądać do 6 kwietnia w holu górnym CSiK. Wstęp wolny.

DY