Aktualności
Nagroda za kajak z betonu

Nagroda za kajak z betonu

Tomasz Rabek wraz ze swoimi kolegami z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej otrzymali wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla młodych architektów i inżynierów.

W ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez branżowy miesięcznik ,,Builder Polska”, co roku z imponującej grupy kilkuset uczestników wybierani są najbardziej uzdolnieni młodzi architekci i inżynierowie. Tegoroczna edycja pokazała autorskie rozwiązania i inspiracje, które są odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Osoby biorące udział w konkursie przekonują, jak ważne są dla nich ich pasje, czyli architektura i budownictwo. Studenci WAT, wśród których znalazł się międzyrzeczanin, zostali wyróżnieni za zbudowanie kajaku z betonu kompozytowego z wykorzystaniem materiałów odpadowych.

T. Rabek to student piątego roku na kierunku budownictwo ogólne na WAT. Jego zainteresowania to: technologia BIM, budownictwo pasywne i zastosowanie materiałów odpadowych do produkcji betonu. Za swoje prace był już wielokrotnie nagradzany. Zwyciężył m.in. w konkursie wydziałowym na najlepszą pracę wykonaną w ramach działalności Koła Naukowego Budownictwo WAT. Mimo studiów cały czas jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej ,,Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim. Wraz z koleżanką Justyną Ozimkiewicz i kolegami Bartoszem Niewczasem i Szymonem Kurniakiem podjęli próbę zbudowania betonowego kajaka.

– Pracę rozpoczęliśmy od wykonania podstawowych pomiarów, takich jak długość, szerokość i kształt kajaka. Później przy pomocy programu komputerowego powstała wizualizacja całego projektu. Mieszanka betonowa składająca się z cementu, piasku wiślanego, kruszywa i kilku innych dodatków stała się materiałem do stworzenia kajaku – opowiada T. Rabek.

Kolejny etap prac polegał na wykonaniu formy z płyt styropianowych, do której została wlana przygotowana mieszanka betonowa. – Przed procesem betonowania do formy przypięliśmy siatkę z włókna szklanego, którą pozyskaliśmy z odzysku. Jej celem było zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości – dodaje student.

Po upływie 28 dni kajak został przetransportowany na otwarty akwen, gdzie została sprawdzona jego wytrzymałość. Pozytywny wynik testu pozwolił na wyjazd do Holandii. Studenci wzięli tam udział w zawodach i wystartowali w konkursie ,,Betonkanorace”. Komisja konkursowa doceniła pracę młodych projektantów, przyznając im zasłużone wyróżnienie.

Magdalena Frydrychowska