Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Nagrodzeni za twórczość

220 utworów - opowiadań i wierszy nadesłanych z różnych stron Polski przeczytała komisja V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. I. Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców.

Finał konkursu literackiego pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, odbył się w niedzielę, 4 listopada, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy. Na konkurs nadesłano 87 zestawów prozy i poezji, w sumie 220 utworów, m.in. z Zielonej Góry, Łodzi, Torunia, Płocka, Parczewa, Warszawy, Zamościa, Dęblina, Lubartowa, Mińska Mazowieckiego i Kielc. Komisja konkursowa w składzie: Ryszard Kornacki – członek Związku Literatów Polskich w Lublinie, prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, autor wielu tomików poetyckich, Katarzyna Wileńska – absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, poetka, animator kultury i Janina Karasiuk – poetka, autorka utworów o tematyce ludowej, obradowała 15 października. – Poziom prac był dobry, a charakteryzowała je interesującą różnorodność tematyczna, skupiona wokół spraw społeczno-obyczajowych oraz relacji międzyludzkich w rodzinie, szkole, pracy, domu i z przyjaciółmi – wymienia R. Kornacki.

Najlepsi nagrodzeni

Jury przyznało nagrody finansowe i wyróżnienia w dziedzinie prozy i poezji, w czterech kategoriach. Ufundowane zostały one przez siostrzenicę patronki konkursu oraz Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim i GOK w Kąkolewnicy.

W dziedzinie prozy, za najlepsze komisja uznała opowiadanie Klaudi Pieńkus z Żakowoli Starej. Doceniono je z za umiejętne przekazywanie emocji oraz wzruszającą opowieść . Komisja najwyżej nagrodziła także Andrzeja Chodackiego z Parczewa, za bardzo dobry styl i niełatwą tematykę utworów. W dziedzinie poezji pierwsze miejsce zajęli: Maciej Henryk Modzelewski z Białobrzegów, za zestaw utworów ujawniających erudycję, wyobraźnię i swobodę pióra, oraz Anna Piliszewska z Wieliczki, za wysoki poziom zestawu wierszy i poetycki obraz świata w utworze „Bukolika”.

Kilkadziesiąt wyróżnień

W dziedzinie prozy drugie miejsca zajęli: Karol Korólczyk z Turowa oraz Krzysztof Martwicki z Warszawy. W dziedzinie poezji drugie miejsca przyznano Klaudii Pieńkus z Żakowoli Starej i Adamowi Bolesławowi Wierzbickiemu z Dłużka. Natomiast zdobywcami trzeciego miejsca w dziedzinie prozy zostali: Ewa Topyła z Radzynia Podlaskiego, Piotr Studnicki ze Świdnicy, Alicja Mazan-Mazurkiewicz z Łodzi, a w poezji: Klaudia Siedlanowska z Brzozowicy Dużej. Rozdano także wiele wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne dla Moniki Mirończuk z Cełujek – za wspomnienie o I. Golec.

Podczas uroczystego podsumowania przybliżono postać Ireny Golec, a po prezentacji tekstów laureatów wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Kąkolewnica.

BZ