Region
Źródło: M
Źródło: M

Najbardziej kulturalne Dni Siedlec

Miejski ratusz, organizując Dni Siedlec, postawił w tym roku na kulturę. Kulturę przez duże „K”. Siedlczanie swoją obecnością udowodnili, że takich imprez w mieście potrzeba.

Rozpoczęły się z pompą przy dźwiękach Wojskowej Orkiestry Garnizonu Siedlce. Hymn Polski i Unii Europejskiej uroczyście wprowadził nas w świętowanie dni miasta. 4 czerwca zainaugurowano Dni Siedlec 2009. W trakcie obchodów zaplanowano liczne spotkania, koncerty i festyny – istny najazd gwiazd, a także uroczystości z racji 10 rocznicy wizyty apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach.

Tradycyjnie w pierwszym dniu uroczystości zaprezentowały się szkoły z całego miasta. Na scenie siedleckiego amfiteatru przez cały dzień uczniowie przedstawiali dokonania artystyczne. W ustawionych namiotach placówki zapoznawały odwiedzających z ofertę edukacyjną. Nie mogło też zabraknąć Festiwalu Sportowo-Rekreacyjnego Szkół.

Na zakończenie pierwszego dnia w amfiteatrze odbył się koncert laureatów XIV Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej, podczas którego wystąpiły również gwiazdy polskiej edycji telewizyjnego programu „You can dance”, które do naszego miasta zaglądają dość często, dzięki siedlczanom biorącym udział w tanecznej rywalizacji.

Goście z Europy

W Siedlcach gościły delegacje młodzieży z siedmiu miast partnerskich. W piątek, 5 czerwca, przed południem z przyjaciółmi z Dasing (Niemcy), Pescantiny (Włochy), Wilna (Litwa), Sabinova (Słowacja), Wołkowyska (Białoruś), Berdyczowa (Ukraina) i Kirowa (Rosja) spotkali się prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Adam Bobryk, radny Piotr Karaś i naczelnik Biura Prezydenta Mariusz Orzełowski. Dzięki gościnności Novego Kina Siedlce spotkanie zakończyło się pokazem filmu „Noc w muzeum II”. Wchodzący do kina młodzi Niemcy, Włosi czy Ukraińcy nie kryli wrażenia, jakie wywarło na nich to nowoczesne miejsce.

Po południu w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert zatytułowany TOWN TWINNING ROCK KONCERT SIEDLCE ‘2009, podczas którego zaprezentowały się młodzieżowe zespoły rockowe z miast partnerskich.

Na czas ciszy przedwyborczej i samych wyborów do europarlamentu nie zaplanowano żadnych większych wydarzeń.

Na sportowo

8 i 9 czerwca w Siedlcach upłynęły pod znakiem sportu. Uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych o puchar Prezydenta Miasta. Jednak najważniejszym wydarzeniem był Międzynarodowy Lekkoatletyczny Memoriał im. Henryka Guta – zawody, które od lat gromadzą w Siedlcach zawodników liczących się w ogólnopolskich, ale także światowych rankingach.

Kulminacja na błoniach

10 czerwca świętowaliśmy 10 rocznicę wizyty Jana Pawła II w naszym mieście. Już w południe w siedleckiej katedrze, podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika, młodzi z całej diecezji dokonali intronizacji znaków Światowych Dni Młodzieży. Na ten dzień do Siedlec przybyły Krzyż i Ikona Matki Bożej, które od 25 lat wędrują po całym świecie. 10 czerwca młodzi siedlczanie i przedstawiciele parafii z całej diecezji mieli te znaki dla siebie na wyłączność. Przez cały dzień mogliśmy adorować Krzyż, który młodym przekazał sam Jan Paweł II. W uroczystej procesji Krzyż i Ikona zostały przeniesione na błonia siedleckie, gdzie tysiące diecezjan wzięło udział w Eucharystii sprawowanej przez Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Wieczorem miał miejsce kolejny punkt programu ściśle związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, czyli święto młodych. Koncerty zagrały zespoły młodzieżowe Gospel Joy i Maleo Reggae Rockers.

Kulturalne Dni Siedlec

Od 11 czerwca organizatorzy święta miasta zaproponowali mieszkańcom spotkania z kulturą. Na tłumnie wypełnionym widzami placu gen. Sikorskiego odbył się koncert „Najpiękniejsze arie świata” wieńczący obchody 10 rocznicy wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Siedlcach. Najsłynniejsze utwory muzyki klasycznej i współczesnej, m.in. „Va pensiero” G. Verdiego, „Habanera” G. Bizeta czy przeboje A. Bocelliego „Vivo per lei” i „Time to say goodbye” wykonali artyści Chóru Miasta Siedlce i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej wraz z grupą wybitnych solistów: Izabellą Jaszczułt-Kraszewską, Barbarą Żarnowiecką, Romualdem Tesarowiczem i Januszem Ratajczakiem. Podczas koncertu wystąpiła również dwójka młodych solistów z Siedlec – Monika Kieliszek i Maciej Podgórzak. Wspaniałe muzyczne widowisko poprowadzili Jacek Rogala, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej, oraz Mariusz Orzełowski, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Miasta Siedlce.

Takich tłumów na pl. Sikorskiego nie spodziewał się chyba nikt. No, może poza artystami i organizatorami. Już na godzinę przed koncertem wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Nikogo nie zniechęciły nadciągające nad miasto ciężkie chmury. Na szczęście aura oszczędziła artystów i widzów – deszcze nie padał.

Niestety, takiego szczęścia nie mieli uczestnicy koncertu finałowego w sobotę. Aura wyjątkowo nie sprzyjała imprezie plenerowej na błoniach. Od rana padał deszcz, a wieczorem miały wystąpić megagwiazdy muzyki pop. Siedlczanie stanęli przed trudnym wyborem. Jednak chęć wzięcia udziału w koncercie w wielu przypadkach przeważyła i uzbrojeni w parasole oraz płaszcze przeciwdeszczowe widzowie tłumnie zgromadzili się przed ogromną sceną. Niestety, nie pomogły włoskie przeboje i hity zespołu „Bad Boys Blue”. Ekipa nagłośnieniowa robiła wszystko, aby uchronić sprzęt przed zalaniem wodą, którą ze sceny można było wylewać wiadrami. Fani zespołu „Blue Cafe” i Edyty Górniak z niepokojem czekali na występy gwiazd. Podczas koncertu „Blue Cafe” deszcz spowodował awarie mikrofonów. To niestety było preludium do dalszych problemów. Mimo iż ekipa techniczna błyskawicznie poradziła sobie z mikrofonami, przybierająca na sile ulewa wygrała. Ze względu na bezpieczeństwo artystów, zdecydowano o przerwaniu koncertu tuż przed wyjściem na scenę Edyty Górniak. O tym, że decyzja podjęta przez organizatorów była słuszna, mogliśmy przekonać się tuż po jej zapadnięciu. Nagle, ze względu na zbyt wysoką wilgoć, zadziałały bezpieczniki. Sprzętu nie udało się włączyć ponownie. Pani Edyta mimo wszystko pojawiła się na scenie i przez prowizoryczne nagłośnienie podziękowała fanom za obecność, obiecując, że do Siedlec zawita jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

Oprócz koncertów muzycznych siedlczanie mieli okazję obejrzeć spektakle teatrów ulicznych. Ta forma sztuki w Siedlcach cieszy się ogromną popularnością. Dlatego spory tłum zgromadził się przy amfiteatrze, aby podziwiać m.in. Teatr Dnia Ósmego. Ci, którzy byli, nie żałują i do dziś wspominają sztukę „Czas Matek”.

Generalnie Dni Siedlec możemy ocenić bardzo pozytywnie. Nie było chyba w Siedlcach osoby, która nie znalazła w programie czegoś dla siebie. Mimo kłopotów z pogodą, organizatorom należą się szczególne podziękowania. Dowodem na to, że Dni Siedlec to wyjątkowa impreza, były głosy zachwytu delegacji z miast partnerskich. Oczywiście, zawsze w takich sytuacjach trzeba chwalić gospodarzy, ale ton i częstotliwość słów uznania nie pozwalają sądzić, że były one podyktowane tylko kurtuazją. Ratusz każdego roku podwyższa poprzeczkę i organizuje coraz ciekawsze obchody. Dlatego już teraz możemy cieszyć się z Dni Siedlec, które odbędą się za rok.

Marcin Mazurek