Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Najlepsza droga to świadectwo

„Zmów dyszkę za młodego” to akcja, w której kapłani naszej diecezji będą modlić się w intencji młodzieży. Inicjatywa ważna i - patrząc na wyzwania i pokusy, przed jakimi stają dziś młodzi ludzie - bardzo potrzebna.

Nazwa akcji została zaczerpnięta z ogólnopolskiej inicjatywy „Dycha dla księdza” i stanowi jej odwrotność. - My, jako księża, chcemy w ten sposób wesprzeć młodzież - tłumaczy ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który zna jej problemy, bo od dziewięciu lat pracuje jako katecheta, obecnie w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Inicjatywa polega na codziennej modlitwie różańcowej za młodych z naszej diecezji. Kapłani chcą w ten sposób towarzyszyć im na drogach ich codzienności, a także wspierać modlitwą w trudach, doświadczeniach i obowiązkach. Modlitwa ma być również świadectwem kapłańskiej troski o nich, zwłaszcza teraz, gdy tak wielu młodych przeżywa różnego rodzaju kryzysy i wątpliwości. Akcja miała na początku dotyczyć tylko księży, jednak już po chwili okazało się, że chcą się w nią włączyć siostry zakonne, katecheci, klerycy seminarium.

– Być może uda się stworzyć jeszcze piątą kolumnę i zaprosić do tej modlitwy rodziców – dodaje ks. Radosław, przyznając, że zainteresowanie pomysłem zaskoczyło go pozytywnie. – Nie chciałbym, aby ktoś stwierdził, że my się nie modlimy, także w intencji młodych, bo na pewno wielu kapłanów, sióstr czy innych osób to czyni – podkreśla. – Ta akcja ma być stworzeniem wspólnoty osób modlących się, będących dla siebie wsparciem, a także stanowić świadectwo dla młodych: są tacy, którzy się za nich modlą.

 

Pomysł zrodził się z potrzeby

Duszpasterz młodzieży przyznaje, że gdy ruszyła akcja, od razu pojawiły się głosy wsparcia potwierdzające potrzebę takiej modlitwy. – Mam doświadczenie, a sądzę, że podziela je wiele osób, które pracują z młodymi ludźmi, iż oni bardzo potrzebują modlitwy, nawet sami o nią proszą – przyznaje, dodając, że czasami brakuje dziesiątków różańca, by omodlić wszystkie prośby…

Ks. Radosław zauważa jeszcze jedną ważną kwestię. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł