Rozmowy
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Najważniejsi są mieszkańcy

Najważniejszy powinien być człowiek. Nieważne, czy szkoła jest większa, czy mniejsza - ona musi być, nie można jej skasować po to, żeby zbudować kanalizację w innej miejscowości. I to spojrzenie zaciera się ludziom, którzy są u władzy.

Jak żyje się mieszkańcom powiatu?

Coraz lepiej. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę samych rolników, to im, niestety, wiedzie się gorzej. Dochodowość z kilku czy kilkunastu hektarów jest nieporównywalnie mniejsza niż kilkanaście lat temu. Najlepiej radzą sobie ci rolnicy, którzy mają wielohektarowe powierzchnie lub zajmują się produkcją mleka czy trzody chlewnej. Ale żeby to było opłacalne, tu też musi być duża wytwórczość. Dlatego mieszkańcy powiatu pracują w różnych firmach czy instytucjach. A coraz mniej żyjących na wsi zajmuje się rolnictwem, bo jest im bardzo ciężko.

Czy na przykładzie powiatu siedleckiego można zaobserwować przenoszenie się mieszkańców z miasta na wieś?

Największe osiedlanie następuje wokół miasta, a więc w gminie Siedlce. Ludzie uciekają do miejscowości położonych najbliższej granic miasta, natomiast w gminach leżących dalej widać znaczący ubytek mieszkańców. Powodem jest gorsza komunikacja. Ci, którzy tam zostają, zajmują się głównie rolnictwem, co staje się coraz mniej opłacalne. Dlatego odległe gminy się wyludniają, a te przy mieście są zasiedlane. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł