Opinie
ARCHIWUM
ARCHIWUM

Najważniejszy gość

Papież Jan Paweł II wylądował na placu celebry 10 czerwca 1999 r. o 9.36, po czym przejechał do ołtarza pomiędzy pielgrzymami.

Relację z Mszy św. na siedleckich błoniach oraz wizyty transmitowały stacje telewizyjne i dziennikarze z całego świata. Pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce, która miała miejsce w 1979 r., rozbudziła w narodzie wiarę i dała nadzieję. 20 lat później Papież Polak zaszczycił swą obecnością Siedlce. Choć czasy były już zupełnie inne, radość wiernych z obecności papieża wśród nich - taka sama. Władze komunistyczne długo nie chciały zgodzić się na wizytę Jana Pawła II w ojczyźnie. Doskonale wiedziały, jakie konsekwencje mogą z tego wyniknąć.

Dlatego też nie wyraziły zgody na pierwszą proponowaną datę, czyli 13 maja 1979 r., bo tego dnia przypadała 900 rocznica śmierci Stanisława Szczepanowskiego – męczennika, biskupa krakowskiego. Jednak w końcu wizyta doszła do skutku i 2 czerwca 1979 r. papież wylądował w Warszawie. W tamtej pamiętnej pielgrzymce, podczas której padły powtarzane do dziś słowa „I wołam, ja, syn polskiej ziemi (…): Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”, udział wzięło 10 mln wiernych. Tylko jej przedostatniego dnia na krakowskich błoniach stawiło się 2 mln wiernych. I choć musiało minąć 20 lat, by diecezja siedlecka mogła gościć Jana Pawła II w swoich progach, liczba wiernych, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu, była równie imponująca.

 

Na podlaskiej ziemi

Na wizytę w Siedlcach wszyscy czekali od dawna. Ale gdyby nie osobiste spotkanie ówczesnych władz diecezji i miasta z papieżem podczas beatyfikacji Unitów Podlaskich, być może ta wizyta nie doszłaby do skutku. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł