Aktualności
Najwyższa emerytura

Najwyższa emerytura

Rekordzista siedleckiego oddziału ZUS pobiera emeryturę w wysokości prawie 15 tys. zł. Przepracował łącznie 50 lat. Co zrobić, aby również nasze świadczenie było kiedyś równie imponujące?

Wysokość emerytury z ZUS zależy od naszych decyzji podejmowanych przez cały okres aktywności zawodowej. Przede wszystkim jest to unikanie nieoskładkowanych form pracy, w tym pracy na czarno, i wydłużenie aktywności zawodowej.

Ze swojego wysokiego świadczenia może cieszyć się jeden z klientów siedleckiego oddziału ZUS z terenu wschodniej części województwa, który co miesiąc otrzymuje aż 14961 zł. Kwota to efekt wieloletniej pracy zawodowej i sumiennego opłacania składek.

– Generalna zasada jest taka, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca – wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. I dodaje: – Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8-10%. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia.

HAH