Narzędzia Pana Boga
O kapłaństwie można mówić godzinami, ale i tak nigdy do końca go nie pojmiemy ani nie opiszemy. Nawet mimo najszczerszych chęci zawsze pozostanie jakiś niedosyt, tajemnica, niewiadoma... Ale próbować trzeba. W kwietniu na polski rynek wydawniczy trafiła książka „Szczęśliwa służba” Marzeny Juraczko. Dziennikarka zamieściła w niej wywiady z siedmioma kapłanami, którzy opowiadają o tym, jak realizują swoje powołanie. Mówią o sobie, swoich przeżyciach, doświadczeniach i pracy. Nie ma w tym ani odrobiny chwalenia się, wywyższania czy wymądrzania. W przytoczonych rozmowach czuć raczej radość, pokorę i odpowiedzialność za to, co otrzymali podczas święceń. Prawie każdy z „wywiadowanych” kapłanów opowiadał o księżach, którzy zostawili mocny ślad w jego sercu. Wspominają tych uczących ich mądrości i podprowadzających ku Bogu, którzy byli (i są) dla nich mistrzami oraz autorytetami. Im bardziej wgłębiałam się w lekturę tej książki, tym mocniejsze miałam przekonanie, że słucham opowieści praktyków, a nie teoretyków trudnej sztuki kapłaństwa.
Cała siódemka, choć nie wyraża tego wprost, pokazuje, że ksiądz nie jest kapłanem dla samego siebie, lecz dla Boga i dla ludzi, i nigdy nie może o tym zapomnieć. Ich posługa rzeczywiście jest służbą. Księdzem się nie bywa, ale jest przez 24 godziny na dobę. Rozmówcy M. Juraczko między wierszami pokazują, że w tym powołaniu konieczna jest otwartość: na wolę Boga, ludzi, propozycje ze strony biskupa czy Stolicy Apostolskiej, na przyjęcie i współpracę ze strony innych wspólnot… Bez tego ani rusz.
Rzucić ziarno
Książkę otwiera wywiad z bp. Markiem Solarczykiem. Hierarcha opowiada o swoich święceniach biskupich. Choć minęło od nich już dziewięć lat, wspomina je, jakby to było wczoraj. Mówi też o pracy katechetycznej. Nigdy nie bał się rozmów z młodymi, którzy m.in. deklarowali się jako niewierzący. Zdarzali się wśród nich także nieochrzczeni. Niektórych w klasie maturalnej przygotowywał do tego sakramentu. „Warto być z tymi młodymi ludźmi. (…) Moim zadaniem jest rzucić ziarno. A kiedy wykiełkuje? Nie wiem. To jest poddane wielu czynnikom. Ale mam wiele przykładów na to, że potrafi wykiełkować” – przekonuje bp M. Solarczyk. ...
Agnieszka Wawryniuk