Diecezja
Źródło: MG
Źródło: MG

Naśladować św. Brata Alberta

W sobotę, 17 czerwca, rozpoczęto obchody 25-lecia parafii pw. św. Brata Alberta w Łukowie. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Obecni byli także biskupi siedleccy: Kazimierz Gurda i Piotr Sawczuk, jak również pierwszy proboszcz parafii ks. prałat Janusz Onufrejuk.

Zebranych powitał proboszcz parafii ks. kan. Bogusław Bolesta. W uroczystości uczestniczyli również parlamentarzyści, władze samorządowe, zaproszeni goście i wspólnota parafialna. Gospodarz spotkania mówił zarówno o historii parafii, jak i o przygotowaniach do jubileuszu, trwających od września 2016 r.

– Były spotkania modlitewne, konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o patronie naszej świątyni przeprowadzony wśród uczniów łukowskich szkół, wydaliśmy broszurę o życiu br. Alberta i historii parafii, uczestniczyliśmy również w nowennie do świętego – podkreślił.

 

Dziękując za wspólnotę

Homilię wygłosił bp K. Gurda. – Rok 2017 obfituje w wydarzenia religijne. Przygotowuje diecezję siedlecką do jubileuszu 200-lecia jej istnienia. W tym roku przypada 100-lecie objawień w Fatimie, również 100 lat temu zmarł św. br. Albert Chmielowski. Ten wielki święty „od ubogich” od 25 lat jest patronem łukowskiej parafii, która właśnie dziś obchodzi swój zaszczytny jubileusz. Dziś dziękujemy Bogu za 25 lat wspólnoty parafialnej. Każda wspólnota potrzebuje pasterza, który będzie ją prowadził – mówił, przypominając, że w ciągu pierwszych 14 lat działalności parafii te role sprawował był ks. prałat Janusz Onufrejuk, zaś od 2006 r. – ks. kan. B. Bolesta. – Parafia św. br. Alberta to miejsce skąd wywodzą się liczne powołania kapłańskie oraz zakonne. Serdecznie dziękuję duszpasterzom oraz parafianom za zaangażowanie w życie duchowe, a także duszpasterskie – podkreślił kaznodzieja.

 

Żył miłością dla potrzebujących

W dalszej części nauki biskup skupił się na postaci br. Alberta. – Obecny rok parlament Rzeczypospolitej ogłosił Rokiem Świętego Brata Alberta. Patrząc na kalendarium jego życia i świętości, można powiedzieć, że jego kanonizacja zbiega się w czasie z powstaniem łukowskiej świątyni. Życie świętych zawsze należy przypominać i naśladować. Br. Albert służył ubogim i biednym. Przyczyną jego popularności w świecie jest miłość do łachmaniarzy. Świętość br. Alberta to typowe naśladowanie Chrystusa, życie miłością dla potrzebujących. Pokazuje on, jak ważną rolę w życiu człowieka powinna odgrywać wiara w Boga. (…) Oby duch br. Alberta był zawsze obecny w życiu tej wspólnoty parafialnej, przenikając serca duszpasterzy oraz parafian gorącą wiarą w Boga i miłością bliźniego – stwierdził bp Gurda.

Po Mszy św. miała miejsce procesja oraz poświęcenie krzyża jubileuszowego symbolizującego jedność parafii oraz wybudowanej w 2002 r. świątyni.

 

Na wesoło

W niedzielę parafianie oraz goście wzięli udział w festynie parafialnym. Zagrała łukowska orkiestra dęta, na scenie wystąpiły liczne zespoły, m.in. Łukowiacy, Kropelki rosy oraz Jata. Zaprezentowała się również wspólnota Jan Chrzciciel działająca przy parafii Przemienienia Pańskiego. Zwycięzcy konkursów dotyczących patrona parafii obchodzącej jubileusz zostali uhonorowani nagrodami. Wieczorem wystawiono sztukę „Gość oczekiwany”. Przygotowali ją parafianie, a w rolę reżysera wcielił się ks. Karol Jakubiak. Festyn zakończył występ zespołu Nieprzeciętni z Sobolewa.

– Jestem członkiem tej wspólnoty parafialnej od początków jej istnienia. Pamiętam, jak wyświęcano plac, jak budowano kościół. Dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tak zaszczytnego jubileuszu – powiedział jeden z parafian.

Marcin Gomółka