Kultura
Źródło: Ł
Źródło: Ł

Nastrojowo i artystycznie

Już po raz osiemnasty odbył się w Terespolu Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej. Gwiazdą wieczoru, a jednocześnie jurorem był aktor i bard Lech Dyblik.

Do konkursu zgłosiło się 18 uczestników nie tylko z powiatu bialskiego, ale także z całego kraju. Poziom wykonawców, co podkreśliła komisja, był niezwykle wysoki. Każdy z artystów zaprezentował się w dwóch utworach. Pojawiały się aranżacje klasyków rodzimej poezji, m.in.: Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Adama Asnyka, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty czy Czesława Niemena. Kilku wokalistów zaprezentowało własne kompozycje.

Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, aby – z tak licznej i wyrównanej pod względem poziomu grupy uczestników – wyłonić najlepszych. Ostatecznie komisja, w skład której weszli: Janina Wasil – polonistka i pomysłodawczyni przeglądu, L. Dyblik – aktor i bard, Wojciech Andrzejuk – reżyser, aktor, szef agencji artystycznej, przyznała pierwsze miejsce Weronice Michalczuk (GOK Sławatycze), drugie Marcie Magdalenie Wójtowicz (BCK Biała Podlaska), a trzecie Wojciechowi Pietrowowi (BCK Biała Podlaska). Wyróżniono też Jakuba Szmerna (Lublin), Natalię Marczuk (GOK Sławatycze) i Katarzynę Gołoś (BCK Biała Podlaska). Wręczono również nagrody specjalne. Otrzymali je Aleksandra Tychmanowicz i J. Szmern.

Metafizyka i tajemniczość

W czasie obrad jury odbył się wernisaż malarstwa Piotra Kowieskiego z Białej Podlaskiej. Wystawę zgromadzeni mogli obejrzeć w specjalnie przygotowanej sali restauracji Galeria Smaków. Większość prezentowanych prac powstała w tym roku. Twórczość artysty charakteryzują metafizyczne, baśniowe pejzaże. Jest ona utrzymana w kolorystyce jesiennej – dominują zieleń, ugier, ochra, które się przenikają, tworząc swoisty styl, cechują ją tajemniczość, niepokój, niedopowiedzenie, pozostawiając pole do interpretacji widzowi.

– W malarstwie to ważne, aby obraz wywoływał u oglądającego pewien rodzaj niepokoju. Istotny jest, oczywiście, również sposób, w jaki praca została namalowana. Nie lubię jednak twórczości ładnej i „wylizanej” – powiedział P. Kowieski.

Po polsku i rosyjsku

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród na scenę wkroczył L. Dyblik. Aktor zaprezentował swój program złożony z utworów rosyjskich, a także polskich. Ważnym elementem koncertu były życiowe opowieści poprzedzające poszczególne piosenki. Publiczność w skupieniu słuchała mądrych, dowcipnych i wprawiających w zadumę historii, które przeżył artysta. Licznie zgromadzeni widzowie nagrodzili koncert gromkimi brawami. Był to już piąty występ zaprzyjaźnionego z Terespolem artysty.

Organizatorami przeglądu byli: terespolski Miejski Ośrodek Kultury, miejscowe liceum ogólnokształcące, starostwo powiatowe oraz restauracja Galeria Smaków, gdzie odbyła się impreza.

Łukasz Pogorzelski MOK/OPR. MD