Kościół
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Nasycony Panem Bogiem

Gorliwy w służbie Bożej i stanowczy w wypełnianiu zadań duszpasterskich - tak najkrócej można określić postać ks. kan. Andrzeja Emila Olędzkiego. 14 września, w 50 rocznicę jego śmierci, w katedrze odprawiona zostanie Msza św. Wskrzeszona pamięć o kapłanie oraz uznanie dla jego wieloletniej, owocnej posługi w diecezji skłoniły rodzinę, by połączyć modlitwę ze spotkaniem w gronie bliskich.

Główny inicjator upamiętnienia rocznicy śmierci ks. A. Olędzkiego, Jarosław Olędzki z Ożarowa Mazowieckiego, którego prapradziadek Wincenty Walerian Olędzki był rodzonym bratem Konstantego Grzegorza – ojca księdza Andrzeja, historią jedynego kapłana w rodzie zainteresował się przed rokiem. – 15 sierpnia, w drodze do Leśnej Podlaskiej, dokąd jechałem na uroczystości odpustowe, wstąpiłem na jego grób na cmentarzu centralnym w Siedlcach. Zostawiłem na nim kartkę z numerem telefonu i prośbą o kontakt – wyjaśnia. W ten sposób poznał Kingę Olędzką-Centkowską, wnuczkę brata ks. Olędzkiego. Wspólnie uznali, że uczczenie kapłana, którego wieloletnia i owocna praca duszpasterska napawać powinna kolejne pokolenia dumą, jest dobrą okazją do spotkania rodziny, poprzedzonego udziałem w Mszy św. w siedleckiej katedrze, zaplanowanej na 12.00, 14 września. – Tym bardziej, że ksiądz Andrzej zawsze liczył się z rodziną, a ta mogła liczyć na jego pomoc – zauważa J. Olędzki.

Pięć wikariatów, pięć probostw

Ks. kan. Emil Andrzej Olędzki (używający częściej imienia Andrzej lub Andrzej Emil) urodził się 3 grudnia 1873 r. we wsi Wyrzyki (pow. łosicki). Jego rodzicami byli Konstanty i Marianna Olędzcy. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum w Siedlcach, w wieku 14 lat wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Ukończył je w 1896 r. W tym samym roku w maju otrzymał subdiakonat (daw. święcenia niższe). ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł