Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Naszą motywacją są dzieci

Zaburzenia ze spektrum autyzmu już nie są tematem tabu. Także dzięki Waszym działaniom. Stowarzyszenie zostało nawet docenione prestiżowym wyróżnieniem „Lodołamacze”.

Anna Chwałek: Organizatorzy konkursu „Lodołamacze” zapewniają, że warto promować łamanie stereotypów i barier. Działania stowarzyszenia „Wspólny Świat” są z pewnością dobrym tego przykładem. Mówiąc „warto”, nie mamy na myśli nagród i wyróżnień, choć cieszy nas, że rezultaty tych działań są dostrzegane i doceniane.
Ważniejszy jest jednak fakt, iż rzeczywiście kwestia zaburzeń ze spektrum autyzmu zaczyna być coraz powszechniej znana. Oswajamy z tematem rodziny dotknięte tym problemem poprzez przekazywanie im konkretnej wiedzy i sposobów pomocy. Wspieramy ich także m.in. poprzez objęcie dzieci terapią. Staramy się, by wiedza ta dotarła do innych środowisk społeczeństwa, zwłaszcza lokalnego. Organizowane są szkolenia, prelekcje w szkołach, konferencje. Wychodzimy również na zewnątrz z naszymi uczniami, by uczyli się funkcjonowania w naturalnych warunkach, ale też by otoczenie poznało trudności i „inności”, z którymi muszą się zmagać. Wszystkie te działania obalają mity na temat autyzmu i zmniejszają obawy „zdrowej” części społeczeństwa.

Skąd u Was taka wytrwałość i determinacja?

ACh: Motywacją jest zawsze moje dziecko i wszystkie inne powierzone opiece stowarzyszenia, a które – rosnąc, doroślejąc – napotykają na swojej drodze nowe wyzwania i trudności. To bezustannie wymusza aktywność i poszukiwanie nowych rozwiązań. Nasi podopieczni potrzebują ciągłego wsparcia, musimy stale się rozwijać, by tym potrzebom sprostać. Stanie w miejscu, osiadanie na laurach to robienie kroków wstecz. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł